Geliştirilen Su Geçirmez Yüzey Kaplaması, COVID-19'u Bir Saatte Öldürüyor

19 Temmuz 2020 Dergi:

Virginia Tech'den bir bilim adamı, bulaş korkularını gidermek için bir çözüm buldu: COVID-19'a neden olan virüsü sadece bir saat içinde ortadan kaldıran bir yüzey kaplaması geliştirdi.

William Ducker ve iki meslektaşı, ortak yüzeylere ve nesnelere uygulanan bir yüzey kaplaması ile COVID-19'u etkisiz hale getirdi.

Ekip ayrıca Hong Kong Halk Sağlığı Okulu'ndan profesör ve araştırmacı olan Leo Poon ile yakın bir şekilde çalışıyor. Ducker, 2003 ve 2004'te SARS salgınına neden olan SARS-CoV-1'e yaptığı çalışmalarıyla tanındığı için Poon'a ulaştı. Poon, SARS-CoV-2 salgını sırasında da aktif olarak görev almıştı.

Solüsyon kaplama, bir cam veya paslanmaz çelik bir yüzeye veya nesneye sürüldüğünde, virüs miktarı bir saat içinde %99,9 oranında en aza indiriliyor.

Ducker "Bir saat şimdiye kadar test ettiğimiz en kısa süredir ve daha kısa sürelerde testler devam etmektedir" dedi. Ducker’ın ekibi, zamanı sadece dakikalara indirmeyi umuyor.
Testleri sırasında Ducker ve ekibinin geliştirdiği kaplama malzemesi bir tıraş bıçağıyla çizildikten sonra bile soyulmuyor, virüse maruz kaldığı birkaç turdan sonra bile hala yok edicilik özelliğini koruyor ve bir hafta boyunca suyun altında kaldıktan sonra hala virüslerin %99.9'unu yok etmeyi başarıyor. Ekip şimdi kaplamalarını seri olarak üretmek istiyor.

Bu, son zamanlarda COVID-19'a karşı yeni geliştirilen ilk yüzey dezenfektanı değil. Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden araştırmacılar uygulandıktan sonra 90 güne kadar etkisi süren bir dezenfektan geliştirmişlerdi.

Bulgular, ACS Applied Materials & Interfaces'de yayınlandı.

Kaynak: Interesting EngineeringSöyleşi