Header Reklam
Header Reklam

Frascold Yeni Yarı Hermetik Transkritik CO2 Kompresör Serisini Pazara Sunuyor

02 Mayıs 2024
Frascold Yeni Yarı Hermetik Transkritik CO2 Kompresör Serisini Pazara Sunuyor

İtalyan kompresör üreticisi Frascold, yeni bir transkritik CO2 (R744) yarı hermetik pistonlu kompresör serisi olan TK HD serisini tanıttı.

Toplam 34 modeli bulunan yeni seri, 3,7 ile 72 kW (1,1 ile 20,5TR) arasında soğutma kapasiteleri ve güçleri 3 ile 50 HP arasında değişen iki motordan birini seçme seçeneği sunuyor.

Frascold şu açıklamayı yaptı: "Frascold'un TK HD serisi, endüstriyel ve ticari sektörlerde ihtiyaç duyulanlar gibi yoğun ve sürekli yirmi dört saat iş yükleri için idealdir. Ayrıca, mevcut sistemlerle en üst düzeyde esneklik ve uyumluluk sunarak güçlendirme çözümlerine olanak tanır."

Frascold, serinin esnekliğini artıran bir invertör seçeneğine sahip olduğunu ve kompresörleri klima, soğutma ve 100°C'ye (212°F) kadar yüksek sıcaklıklı ısı pompaları dahil olmak üzere tüm HVAC&R işlevlerine uygulanabilir hale getirdiğini bildirdi. 100 bar'a (1.450psi) kadar basınçlar için tasarlanan kompresörler, 50Hz'de saatte 1,9 ile 37,9 m3 (67 ila 1.338ft3) arasında hacimsel deplasman sağlar.

Yeni kompresörler, -10°C [14°F] buharlaşma sıcaklığı koşullarında, 35°C'de (95°F) 90 bar (1,305psi) gaz soğutucu akışkan basıncı ile çalışıyor.

"Yeni Ölçüt Sessizlik" olarak tasarlanan seri, bir metre (3ft 3in) mesafeden ölçülen 64,5 ile 76 dB(A) arasında ve mekanik dengeleme ile dahili bileşenlerin optimizasyonu sayesinde düşük ses seviyelerinde çalışıyor.

Frascold, gürültü seviyelerine ek olarak, TK HD serisini tasarlarken hizmet ömrünü de dikkate aldıklarını belirtti.

Frascold, "Yeni CO2 bazlı TK HD serisine, zaman içinde sabit bir performans için aşınmayı azaltmak ve kompresörlerin hizmet ömrünü uzatmak amacıyla sürtünme önleyici işlemler ve yeni bir yüzey kaplaması yaptık" bilgisini verdi. Şirket, geçtiğimiz yıl devam eden harici saha testlerinin ünitenin güvenilirliğini, direncini ve süresini doğruladığını da sözlerine ekledi. Frascold'un TK HD serisi yoğun ve sürekli iş yükleri için idealdir.

Ar-Ge'ye yatırım

Frascold'un yeni transkritik CO2 kompresör serisinin piyasaya sürülmesi, şirketin yeni yarı hermetik kompresörler geliştirmesini sağlamak için CO-CO2/propan (R290) kompresör test laboratuvarını geliştirdiğini duyurmasından üç yıl sonra gerçekleşti.

Frascold Ar-Ge ve Teknik Destek Müdürü Marco Perri, duyuru sırasında yaptığı açıklamada, "Frascold, yeni nesil kompresörleri piyasaya sürmek ve mevcut kompresörleri test etmek için Ar-Ge'ye ve laboratuvarına uygun şekilde yatırım yapıyor" dedi.

TK HD serisi yüksek sıcaklıklı ısı pompalarıyla çalışmak üzere tasarlanmış olsa da, şirket daha küçük ısı pompalarına da ilgi göstermiştir.

Geçtiğimiz yıl Frascold, İtalyan startup Aircodue ile işbirliği yaparak, demiryolu vagonlarının ısıtılması ve soğutulması için D-TK transkritik CO2 kompresörünü kullanan bir CO2 ısı pompasının geliştirilmesine yardımcı oldu. Yeni ısı pompasının mevcut R134a sistemine kıyasla %58'e varan enerji tasarrufu sağladığı ve CO2e emisyonlarını "önemli ölçüde" azalttığı bildirildi.


Etiketler


Slider Altına