Header Reklam
Header Reklam

Farklı Isı Pompası Gereksinimleri için Kullanılan HFC'ler, HFO'lar, HCFO'lar

18 Şubat 2023
Farklı Isı Pompası Gereksinimleri için Kullanılan HFC'ler, HFO'lar, HCFO'lar

Isı pompaları, farklı ticari ve endüstriyel uygulamalar için güvenilir ve verimli bir şekilde, alan ısıtma ve sıcak su üretmek için bir dizi HFC/HFO/HCFO soğutucu akışkan kullanır. Soğutucu akışkan, kompresör tipi ve ekipman tasarımı kombinasyonu, enerji verimliliğine odaklanılarak optimum performans sağlayacak şekilde seçilir. Bu F-gazlı soğutucu akışkanlar, güvenlik ve teknik özellikler arasında iyi bir denge sağlar.

GWP'si 148 olan R-454C A2L soğutucu akışkanı, hava kaynaklı ticari ısı pompası için kullanılmakta olup, sıhhi sıcak su ve alan ısıtma sağlar, 70°C su akış sıcaklığına ulaşır. Bu yeni ısı pompası tek bir sistem olarak çalışabilir veya çok üniteli bir sistemin parçasını oluşturabilir, bu da onu okullar ve hastaneler de dahil olmak üzere çok çeşitli ticari uygulamalar için uygun hale getirir. Çoklu ünite sistemi, bir binanın yük gereksinimlerini karşılamak için mevcut üniteleri kademeli olarak açıp kapatabilme özelliğine sahiptir. 16 üniteli bir sistem, 7,8 kW'tan 640 kW'a kadar (A7W35 nominal koşullarında) 0,5 kW'lık kapasite artışlarına izin verir. Sadece su ve elektrik bağlantısı gerektiren, hermetik olarak kompakt monoblok bir tasarıma sahiptir.

Isı pompalarında GWP değeri 675 olan R-32 A2L soğutucu akışkan kullanılmaktadır; İtalya'nın güneyindeki bir üniversiteye ısıtma ve soğutma sağlayan scroll kompresör kullanan iki ünite toplam 1000 kW kapasiteye sahiptir. Üreticiye göre, bu proje için kurulan havadan suya ısı pompaları, pazardaki en iyi performansı ve en düşük birleşik doğrudan ve dolaylı CO2 emisyon seviyelerini sağlıyor. Bu, düşük GWP'li R-32 soğutucu akışkan ve hem soğutma hem de ısıtma modlarında sunulan sınıfının en iyi verimlilik seviyeleri sayesinde mümkündür. Genel olarak çözüm, yüksek enerji verimliliği, düşük CO2 emisyonları ve düşük soğutucu akışkan GWP ihtiyacını dengeler.

467 GWP'ye sahip R-454B A2L soğutucu akışkan, ekipman üreticisi tarafından günümüzde scroll kompresör teknolojisi için mevcut olan soğutucu akışkanlar arasında en düşük GWP'ye sahip olarak kabul edilmektedir. Çatı tipi havadan havaya ısı pompası üniteleri, değişken hız teknolojisine ve akıllı kontrole sahiptir ve soğutmada 16 ile 39kW ve ısıtmada 14-36kW arasındaki kapasitelerde mevcuttur. Değişken hız teknolojisi, enerji tüketimini azaltan ve daha sıkı sıcaklık kontrolü sunan gelişmiş kısmi yük verimliliği sunar. Üniteler, değişken hızlı fanlarla uyarlanabilir hava akışı, serbest soğutma ve atık havanın ısı geri kazanımı gibi ek enerji tasarrufu özelliklerine sahiptir.

GWP'si 2088 olan R-410A A1 yanıcı olmayan soğutucu akışkan, soğuk iklim bölgeleri için değişken soğutucu akışkanlı (VRF) sistemler için kullanılır. 2022 Enerji Tasarrufu Büyük Ödülü'nün ürün ve iş modeli kategorisinde Japonya'nın Enerji Koruma Merkezi Lideri Ödülü'nü kazanan ürün, düşük ortam sıcaklıklarında kullanılan iç üniteler ve klima santrallerinde geleneksel olarak görülen zorlukların üstesinden gelmek için yenilikçi teknolojiler ve işlevlerle tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Aynı zamanda enerji tasarruflu havalandırma ve taze hava giriş sistemleri sunar. Üçlü döner kompresör, geleneksel bir döner kompresöre kıyasla daha düşük bir soğutucu akışkan şarjı gerektirir. 128 adede kadar iç ünite ile -25°C ila +52°C'ye kadar çalışır.

Not: Yanmazlığı ve teknik performansı nedeniyle, R-410A şu anda Avrupa'da ısı pompaları, özellikle hava-su ve su kaynaklı ısı pompaları için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kaynak: www.fluorocarbons.orgSlider Altına