Header Reklam
Header Reklam

Far Infrared (Uzun Dalga Boyu Kızılötesi) Işınlar Nedir?

30 Haziran 2024 Dergi: Temmuz-2024
Far Infrared (Uzun Dalga Boyu Kızılötesi) Işınlar Nedir?

Uzak infrared ışınlar, 5-14 mikron dalga boyundaki ışınlardır. İnsan vücuduna en faydalı insan vücut frekansı 8-14 mikron olduğundan uzak infrared ışınlar insan vücudu için hayati önem kazanmaktadır. Uzak infrared ışınlardan yayılan ısı ve ışık radyant ısı olduğundan sıcaktır. Uzak infrared ışınlar, ısı ile yayılan ışınlardır. Bu ışınlar renksiz, tatsız ve görünmez. Işıkta olduğu gibi düz gitme, kırılma ve yansıma eğilimine sahiptir. Cisimlere ısı tepkimesi sağlar. Cisimlerin içerisine ulaşır. Dalga boyları kırmızı bölgedeki görünür ışınlardan daha uzun olduğu için, yüksek ısıtma özelliğine sahiptir. Görünmez ve materyallerce kolayca emilen uzak infrared ışınlar kuvvetli rezonansa sahiptir ve organik oluşum moleküllerine karşı titreşim hareketine yatkındır.

Uzak İnfrared Işınların Faydaları

1- Suyu temizler, lezzetlendirir.

2- Kılcal damarları genişletir. Kanı temizler, kan dolaşımını hızlandırır, dokuları aktive eder.

3- Vücudun çok sıcak ve çok soğuğa karşı optimum sıcaklığını korur.

4- Bedenin her noktasını eşit ısı üretimi ile sağlıklı ve hızlı büyümeye yardımcı olur.

5- İyon etkisiyle vücuttaki kalsiyum ve demiri dengeler. Kemikleri güçlendirir.

6- Vücudun sıcaklığını korumak için optimum nem sağlar. Terleme etkisiyle kan dolaşımına yardımcı olur.

7- Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır, ter ve vücut kokusunu nötralize eder.

8- Yağ protein karbonhidratın bozulması ile beslenme dengesini korur ve hücrelerdeki molekül ve atomların titreşmesi yoluyla zindelik verir.

9- Uzak infrared ışın terapisi ile stres hastalığını geçirmek için en duyarlı frekans 8-14 mikronluk ışınla işlem yapılır. Dengesiz kısımları dengelemek için kontrol sistemi uyarılır.

10- Kasları gevşetir. Obezite, kas ağrıları, mahmurluk sona erer.

11- Ağrıyı azaltır. (sinir ağrıları)

12- Kırmızı ve beyaz et üretim çiftliklerindeki hayvanların et, yumurta, süt verimi ve lezzeti artar.

13- Sera üretiminde meyve ve sebzelerin verimi ve lezzeti artar.

Vücudun %75 i sudur. Molekül grupları büyüdükçe suyun hacminin artması ve özgül ağırlığının azalması ile suyun adhezyonu ve membrandan ozmosu kötüleşir. Ayrıca, daha büyük molekül yığınlarının zararlı gazlar veya kirlilikle kirletilme ihtimali de artar. Sonuç olarak, yaşayan canlılar için molekül yığınlarının büyük olması kötüdür. Ancak uzak infrared ışınla molekül yığınları küçültülürse su, zararlı maddeleri sistemden uzaklaştıracağı ve adhezyon ile membranlardan ozmos daha iyileşeceği için faydalı olur. Membrandan ozmos hücreyi aktive eder ve besleyici elementlerin oksijen ve Ca2+ iyonlarının hücreye girişimi sağlanması açısından arter duvarları için iyidir. Ca+2 iyonunun hücrede yeterli miktarda arttırılmasının fosfolipaz A2 enzimini artırdığı ve hücrelerin yaşama şansını arttırdığı iyi bilinen bir gerçektir. Bu bilgiler ışığında uzak infrared ışınların hücreleri canlandırdığı ve aktive ettiği kanıtlanabilir.

Fizyolojik fonksiyonların aktive edilmesi

İnfrared ışınlar deri içerisine 30-50 mm işleyebildiğinden, kas, damar, lenf kanalları ve sinirlere ait tüm hücrelere etki eder. Bir başka deyişle mikro masaj ve moleküler hareketle rezonansa girerek hücre içerisindeki kimyasal maddeleri aktive eder.

Vücutta kan akışını aktive edecek ve vücudun içini ısıtarak kılcal damarların genişlemesi yoluyla metabolizmayı hızlandıracak şekilde tepki oluşturur. Sonuç olarak bu ışınlar sirkülasyon bozukluklarını ortadan kaldırıp yenilenme gücünü artırarak büyümeye büyük oranda etki eder.

Uzak infrared ışınların asıl etkileri

Çeşitli araştırmalara göre uzak infrared ışınların ısıtma, kan dolaşımı, metabolizma, terleme ve ağrı giderici etkilerinin yanı sıra daha birçok fizyolojik etkisi vardır:

Kanser tedavisi için ısıtma etkisi

Normal hücreler, kanser hücrelerine oranla ısıya daha dayanıklıdır. Diğer bir deyişle kanser hücreleri, düşük pH’ları ve düşük oksijen basıncı nedeniyle ısıya daha fazla duyarlıdır. Bu nedenle, kanser hücrelerinin 42,5 °C’den daha fazla ısıya maruz bırakılmaları ile parçalanmaları, çoğalmalarını engelleyici etki gösterir. Isı terapisi kanser tedavisinde ameliyat, ışın tedavisi, kemoterapi ve immünoterapiden sonra 5. kanser tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Terleme etkisi

Uzak infrared ışınlar ısı ışınları olduğu gibi aynı zamanda elektromanyetik dalgalardır. Bununla birlikte içeri işleme etkisi nedeniyle deri altı dokulara ulaşır. Isınma vücudun merkezinden başladığı için vücut artıkları ve fazla tuz dışarı atılır.

Halsizlik giderme etkisi

Gözler, ayaklar ve düşüncede ve fiziksel halsizlik gibi halsizlik çeşitleri vardır. İnsanlar halsizliklerinden farklı şekillerde yakınırlar; başta hissedilen ağırlık, esneme, uykusuzluk hissetme ve uzanma isteği gibi. Halsizlik semptomlarındaki değişikliklerin izlenmesi ile halsizlik giderme etkilerinin sonuçlarını gözleyebiliriz.

Uzak infrared ışınlar laktik asit, serbest yağ asitleri, yağ asidi kaproat, kolestrol ve fazla deri altı yağların yağa ait bezlerin aktive olması ile ortadan kaldırılması sonucu halsizliği giderir.

Omuz tutulması ve lumbago üzerine etkiler

Omuz tutulması ve lumbagonun sebepleri basit kas yorgunluğu, merkezi sinir sistemi bozukluğu, eğri kemik yapısı, bir iç organda sorun veya endokrin sisteminde bozukluk gibi çeşitli olabilir.

Uzak infrared ışınlar ısı ve elektromanyetik dalgalardır. İçe işleme özellikleri ile kan damarlarını genişletir ve kan dolaşımına yardımcı olur. Böylece, kas içindeki kan dolaşımını artırarak kastaki sıkışma ve ağrının giderilmesini sağlar. İçe işleme ve ısıtma özelliği ile sıkışmayı ortadan kaldırır ve kan dolaşımına yardımcı olur.

Kan dolaşımı üzerine etkisi

Kan vücut dokuları ve organlar arasında aracı bir rol oynar. Kan besin maddeleri ve oksijeni iletmek ve atıkları bertaraf etmek için sürekli dolaşımdadır. Uzak infrared ışınlar, kan dolaşımını hızlandırdığı için kan dolaşımına yardımcı olur.

Kaynak: www.fareffect.comSlider Altına