Header Reklam
Header Reklam

Evsel ve Ticari Isıtma Kazan Pazarları, Giderek Daha Değişken Hale Geliyor

03 Nisan 2022
Evsel ve Ticari Isıtma Kazan Pazarları, Giderek Daha Değişken Hale Geliyor

Isıtma endüstrisinin bir yol ayrımında olduğuna şüphe yok. Evsel ve ticari kazan piyasaları çoğu ülkede 2021'de toparlandı, ancak hükümetler net sıfır hedeflerine ulaşmaya çalışırken ve yenilenebilir kaynaklara geçiş için teşvikler sundukça artan baskıyla karşı karşıyalar. Birçok ülke karbon nötrlüğü için iddialı planlar oluşturdu, ancak politikalar piyasa gerçeklerinin dikte ettiğinden ve piyasaların değişime ne kadar hazır olduğundan uzak. Ayrıca, politikalar yeni binalara odaklanma eğiliminde, ancak mevcut binalar, ısıtma talebinin büyük bir kısmını oluşturuyor.

Sektör hâlâ pandemiden ve rekor kıran enerji faturalarıyla geçen bir kıştan kurtulma sürecinde ve elbette toparlanma hızı, ülkelerin yeni koronavirüs varyantlarını ve bunların etkilerini nasıl uzak tutmaya devam ettiğine bağlı olacak. Çin'in hâlâ sıfır toleranslı bir COVID politikası var ve herhangi bir salgın meydana gelirse yerel olarak kapanıyor, bu da Çin hâlâ kilit küresel üretim merkezi olduğundan belirsizlik yaratmaya devam edebilir.

Kazan endüstrisi (diğerleri gibi) lojistik problemlerle gölgelendi; talep varken bile ürünleri doğru zamanda doğru yere ulaştırmak zorlaştı. Maliyetler ve tedarik üzerinde baskılar var ve çoğu şirket, dağıtım ve iş stratejilerini gözden geçirirken yıl içinde bazı maliyetleri telafi etmek için artan fiyatlara bakıyor. Bazı ülkelerde %50'lik fiyat artışları rapor edildi ve bu giderek artan bir endişe haline geldi.

Toplam rakamlar, 2021'de kazanların neredeyse ısı pompalarıyla karşılaştırılabilir oranlarda büyüdüğünü gösteriyor. Özel yatırımcılar ve kamu yetkilileri 2021'de yenileme projelerine güçlü bir şekilde odaklandıkça, karantina önlemlerinin ve fonların kullanıma sunulmasının sona erdiğini gösteriyor. Genel olarak, küresel ısıtma piyasa (Çin hariç) 2017'den bu yana en yüksek seviyesindedir.

Gerçek şu ki, kazan piyasaları çok oynak hale geldi ve sadece yıldan yıla değil, aynı zamanda bir aydan diğerine de önümüzdeki beş yıl içinde değişken olmaya devam edecek. Bunun nedeni, tüketicilerin değişime hazır olmaları, tedarik sorunları, teşviklerin öngörülemezliği gibi piyasayı doğrudan etkileyen faktörlerin bugün var olduğu gibi gelecekte de var olacağı tahmin ediliyor. Tabii ki her ülke pazarının kendine özgü dinamikleri olacak.

BSRIA Raporlarının yanıtladığı sorular arasında şunlar yer alıyor: Gaz kazanı pazarlarında bir canlanma mı var, yoksa bu sadece 2020'deki kısıtlamalardan sonra bir toparlanma mı? Isıtma pazarları ne kadar doygun ve artan ısı pompası satışları kazanları ne kadar etkiliyor? Hangi uygulamalarda? Fiyata duyarlı bir pazarda internet satışları ortamı değiştiriyor mu?

BSRIA’nın bir sonraki raporu 35 ülkeyi kapsayacak ve Nisan 2022'de satışa sunulacak.Slider Altına