En Geniş Performans Çözümlerini Sunan Knauf’tan FireWin

16 Ocak 2021 Dergi:

Knauf, ses ve ısı yalıtımı, mekânsal akustik, sismik tasarım, güvenlik sistemleri, yüzey kalitesi, cephe sonlama performans çözümlerine FireWin pasif yangın koruma çözümleri ile bir yenisini ekledi. Knauf mühendisleri tarafından son teknolojiyle tasarlanan FireWin Knauf'un binalara yönelik yeni ve kapsamlı pasif yangın durdurucu ve yangından koruma ürünleri ailesi olarak tasarlandı.
Yangına dayanıklı plakalarla yapılan sistem çözümleri ve sıvalara ek olarak, farklı yangından korunma koşulları için yangın durdurucu kelepçe, harçlar, köpükler, mastik, macun ve benzeri ürünlerin yer aldığı sistem tamamlayıcılarını içeren FireWin uygulandığı yüzeye ve uygulama çeşidine göre 4 saate kadar yangın dayanımı kazandırarak bu konuda ki gücünü ortaya koyuyor.
Yangın durdurucu macun ve mastiklere ek olarak Fireboard®, Flameboard®, FRDF Alçıpan® ve Jetgips® Fire gibi ihtiyaca yönelik doğru çözümleri sunabilen ürünleri ile FireWin yüksek performanslı bir sistem çözümüdür.
Öne Çıkan Ürünler ve Avantajları
İç mekanlarda beton tavan ve duvarlar, beton kiriş ve kolonlar, çelik kiriş ve kolonlar ile kompozit döşemeler üzerinde kullanılan yangına dayanıklı alçı sıva Jetgips® Fire, içeriğindeki alçı ile birlikte hafif bileşenler ve katkı maddelerinden oluşan özel karışım sayesinde makine ile birlikte sorunsuz bir
biçimde uygulanmakta, betonarmede 240 dakikaya kadar, çelik konstrüksiyonlarda ise 120 dakikaya kadar yangın dayanımı sağlayabilmektedir.
Her iki yüzünde cam elyaf şilte bulunan ve uygulandığı her yüzeye 2 saate kadar yangın dayanımı sağlayan Flameboard®, pasif yangın dayanımı gereksinimi duyulan tüm alanlarda kullanılabilir. Tüm kuru yapı sistemlerinde, özellikle yüksek yangın dayanımı talep edilen iç cephe uygulamalarında
kullanıma uygunluğuyla ön plana çıkan Flameboard® duvar, tavan ve şaft sistemleri, yüksek yüzey kalitesi ile pasif yangın dayanımı gereksinimi duyulan tüm alanlarda rahatlıkla uygulanabilmektedir. Flameboard® yapılan yangın testi sonucunda 120 dakika yangın dayanım sertifikasına sahip olmuştur.
FRDF yangına dayanıklı Alçıpan® levha iç mekanlarda bölme duvar, asma tavan ve şaft duvarlarda kullanımı, artırılmış yangına dayanım süresi ve yoğunluğuyla öne çıkan bir üründür. Ağırlığı yaklaşık 11-12 kg/m² olan ürünün özellikle yoğunluğu sebebi ile hava oluşumlu ses yalıtım performansı, birçok Alçıpan® çeşidine göre daha yüksektir. Yanmaz özelliği sayesinde yüksek yangın emniyetli duvar ve tavan çözümleri üretirken, her iki tarafında çift kat 12,5 mm. FRDF Alçıpan® uygulanmış 10 cm. genişliğinde bir duvar ile 2 saat yangın dayanımı elde etmek mümkündür.
Knauf Fireboard® iç mekanlarda duvar ve asma tavanlarda konstrüksiyondan bağımsız olarak, yangına maruz kalacak taraftan plaka bazında 180 dakikaya kadar yangın dayanımı sağlamaktadır. Ahşap kiriş ve kolonlarda 90 dakikaya kadar, çelik kiriş ve kolonlarda ise 180 dakikaya kadar yangın dayanımıyla Fireboard®, yapının yük taşıma kapasitesini koruma altına alır. Standart Alçıpan®lar sistem bazında yangın dayanımı sağlarken Fireboard®, plaka bazında yangın dayanımı sağlamaktadır.Söyleşi