Header Reklam
Header Reklam

Embraco ve Daikin’in Vaka Çalışması Değişken Hızda Yaklaşık %14 Enerji Tasarrufu Olduğunu Gösteriyor

20 Kasım 2022
Embraco ve Daikin’in Vaka Çalışması Değişken Hızda Yaklaşık %14 Enerji Tasarrufu Olduğunu Gösteriyor

Embraco ve Daikin’in yeni soğuk oda monobloklu vaka çalışması, değişken hızda yaklaşık %14 enerji tasarrufu olduğunu gösteriyor.
Daikin'ın, yakında piyasaya sürülecek soğuk odalar için duvara monteli paket soğutma üniteleri serisi LMSEY, Embraco FMFT değişken hızlı R290 kompresöre sahiptir.
Küresel bir soğutma teknolojisi sağlayıcısı ve bir Nidec Global Appliance portföy markası olan Embraco ile iklimlendirme, ısıtma, havalandırma ve soğutma sistemleri üreticisi Daikin, en son AtmoEurope'da, monobloklu bir örnek olay incelemesini ilgililerine sundu: Değişken hız teknolojisi ve R290 doğal soğutucu akışkan kullanarak %13,6 enerji tasarrufuna ulaştığı soğuk odalarda, orta sıcaklık koşullarında (EN17432) R290'la çalışan sabit hızlı benzer bir çözüme kıyasla avantajlar gözler önüne serildi. Bu enerji tasarrufu aynı zamanda toplam eşdeğer ısınma etkisinde (TEWI) benzer bir yüzdelik azalmayı ve satın alma maliyetinde %13'lük bir azalmayı temsil ediyor.
Çalışma, Daikin'ın Embraco FMFT değişken hızlı kompresörlerle donatılmış soğuk odalar için duvara monte R290 monoblok serisinin yakında piyasaya sürülecek olan yeni LMSEY serisi ile yapıldı. Yeni Daikin çözümü, süpermarketlerdeki soğuk odalar, gıda depoları, ilaçlar, morglar, restoranlar, barlar, oteller ve marketler dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda sorunsuz çalışır.
Nidec Global Appliance'ın Kilit Müşteri Kıdemli Danışmanı, Embraco Portföyü Uzmanı Marino Bassi ve Daikin NPD Ticari Soğutma Bölüm Müdürü Erik Venturi, "Bu çalışma, invertör kompresör teknolojisinin, on-off cihazlarla karşılaştırıldığında kayda değer bir verimlilik artışı garanti ettiği sonucuna varmamızı sağladı" diyor. 


Maliyet Verimliliği Paketi: Çevresel Etkiyi, Enerji Faturalarını ve Ürün Kaybını Azaltmak
Değişken hız teknolojisi, kompresörün çalışma hızını soğutma sisteminin taleplerine göre ayarlamasına olanak tanır ve böylece geleneksel sabit hızlı kompresörlere kıyasla enerji tasarrufu sağlar. Embraco FMFT söz konusu olduğunda, aynı zamanda çift voltajlıdır (110/220V), bu da dünyanın herhangi bir bölgesinde kullanım için çok yönlü olduğu anlamına gelir. Ayrıca, parametrelerin ayarlanmasını ve kompresörün sistemle eşleştirilmesini basitleştiren ve değişken hız teknolojisinin benimsenmesini kolaylaştıran Embraco'nun Smart Drop In kontrol mantığı yazılımı zaten gömülü olarak gelir. Doğal soğutucu akışkan R290'ın (propan) avantajı, ozon tabakasına zarar vermemesi, enerji açısından verimli olması ve 0'a yakın bir GWP'ye (küresel ısınma potansiyeli) sahip olmasıdır.
Bassi, "Değişken hız teknolojisinin ek bir yararı, soğuk odalarda daha iyi sıcaklık stabilitesi sağlayarak yiyecekleri daha uzun süre taze tutmaktır" diyor ve "Bu teknolojinin, standart açma-kapama kompresör modellerinden çok daha hızlı kapı açılmalarının neden olduğu sıcaklık değişimlerinin üstesinden geldiğini, böylece gıda korumasını iyileştirdiğini ve potansiyel olarak ürün kaybını önlediğini" açıklıyor. Teknoloji ayrıca daha düşük gürültü ve titreşim avantajı sunuyor.
Bassi ve Venturi, "Örnek çalışmamız, yeni çözümün, maliyeti ve çevresel etkiyi azaltmak için mevcut soğuk odaların hızlı ve düşük çabayla yenilenmesine olanak tanıdığını da gösteriyor" diyor. Bunun nedeni, monoblokların, kondenser ve evaporatörün soğuk oda içindeki bir duvar veya tavandan geçen tek bir kuleye yerleştirildiği kompakt soğutma üniteleridir. LMSEY serisi monobloklar, R290 soğutucu akışkan şarjı 150 g'ın altında olan, tak ve çalıştır, bağımsız, sızdırmaz sistemlerdir, montajı hızlıdır ve kapsamlı harici bağlantı parçalarına ihtiyacı yoktur.Slider Altına