Düşük GWP'li Soğutucu Akışkanlar için Bock HA-LG serisi Pazara Sunuldu

22 Temmuz 2021 Dergi:

Bock Frickenhausen, düşük küresel ısınma potansiyeline sahip soğutucu akışkanlar için yarı hermetik kompresörü HA-LG serisini piyasaya sürüyor. 
Düşük sıcaklıktaki uygulamalar temelde her kompresörden daha yüksek talepler gerektirir. Düşük sıcaklık aralığında, soğutucu akışkan kütle akışı daha düşüktür ve tahrik motoru tarafından orantısız bir şekilde ısıtılır. Ayrıca 455A veya R454C gibi HFO soğutucu akışkanları, standart soğutucu akışkanlara kıyasla tahrik motoru açısından önemli ölçüde daha fazla bilgi birikimi gerektirir.
Nedeni; HFO soğutucu akışkanları yağda önemli ölçüde daha yüksek çözünürlüğe sahiptir, bu da yağ viskozitesinde güçlü bir azalmaya yol açar ve böylece kompresör hasarına karşı duyarlılığı artırır.
Bu nedenle BOCK, yeni LG serisi için kompresörleri azalan viskoziteye karşı daha az hassas hale getiren özel bir tahrik ünitesi geliştirdi. Bu, artık piyasaya sunulmuş bulunan, düşük sıcaklık için kanıtlanmış hava soğutmalı yarı hermetik Bock kompresörler; HA-LG serisini kazandırdı.
Düşük sıcaklık uygulamaları için verimli ve güvenilir çözüm
Kompresörler doğrudan emişlidir ve motor hava soğutmalıdır. Emilen gaz ayrıca motor tarafından ısıtılmaz, ancak motor aracılığıyla herhangi bir sapma olmaksızın doğrudan kompresör tarafından emilir. Motor, yalnızca motorun kendisini değil, aynı zamanda hedeflenen hava soğutması yoluyla silindir kafalarını da soğutan kompakt bir havalandırma ünitesi tarafından soğutulur. Bu, tahliye gazı sıcaklığının düşürülmesini sağlar. Böylelikle kapasitede önemli bir artış ve uygulama aralığının genişletilmesi sağlanmış olur.Söyleşi