Header Reklam
Header Reklam

Doğu İklimlendirme Four Seasons Klima Santrali Farklı Gereksinimlere Esnek Çözümler Sunuyor

23 Haziran 2023 Dergi: Temmuz-2023
Doğu İklimlendirme Four Seasons Klima Santrali Farklı Gereksinimlere Esnek Çözümler Sunuyor

Ürün gamında 180 adet ürünün yer aldığı Doğu İklimlendirme, İTOB OSB'de yer alan iki fabrikasında 17.500 m²’si kapalı olmak üzere, toplam 32.000 m² alanda faaliyet gösteriyor. EN 308, EN 13141-7 ve EN 1886’ya uygun test laboratuvarlarıyla, Ar-Ge ve üretim süreçlerinde kalite kontrolünü hassasiyetle yöneten Doğu İklimlendirme klima santralleri EUROVENT, TUV Hijyen (DIN 1946-4, VDI 6022-1, DIN EN 13053 standartlarına göre), TSEK ve CE kalite belgelerine sahiptir.

28 farklı kesitte imal edilebilen Four Seasons Klima Santralleri, tüm bileşenlerinde farklı gereksinimleri karşılayabilecek alternatif seçenekler sunmaktadır. 

Debi aralığı soğutma ve havalandırma amaçlı santrallerde 900 m³/h - 133.000 m³/h, sadece ısıtma amaçlı santrallerde 900-177.000 m³/h’tir.

Four Seasons Klima Santralleri, modüler yapılı olup, çift cidarlı panellere sahiptir. İsteğe ve uygulamaya göre kaya yünü, camyünü veya poliüretan izolasyonlu, 50 mm veya 60 mm kalınlığında paneller kullanılarak üretilebilmektedir. Dış yüzeyleri standart RAL 9002 renginde boyalı sac olup iç yüzeylerde isteğe ve uygulamaya göre galvaniz, boyalı veya paslanmaz sac kullanılabilmektedir. Düz olan iç yüzeyiyle kolay temizlenir ve toz birikimi önlenmiş olur. 

Four Seasons Klima Santralleri karkası özel olarak tasarlanmış elektrostatik fırın boyalı alüminyum profiller ve plastik köşe bağlantı elemanlarıyla güçlü bir yapı oluşturmaktadır. Sızdırmazlığın sağlanması için EPDM esaslı contalar kullanılmaktadır. Filtre seçimleri cihazın çalıştığı ortam ve prosesin ihtiyaçları dikkate alınarak yapılmaktadır. Özel tasarımlarla hava akışı sırasında oluşabilecek kaçaklar önlenerek serpantinlerde ve filtrelerde yüksek verim elde edilmektedir. Günümüzde büyük önem taşıyan enerji verimliliği için isteğe bağlı olarak plakalı, rotorlu veya bataryalı tip ısı geri kazanım üniteleri kullanılmaktadır. Fan-motor grubu, hava debisi ve toplam statik basınç dikkate alınarak en verimli şekilde seçilmektedir. Fanlar kullanım amacına ve istenilen tasarım kriterlerine göre öne eğik sık kanatlı, arkaya eğik seyrek kanatlı, airfoil veya plug tip seçilmektedir. Performans testleri onaylı fanlar kullanılmaktadır. Motorlar standart olarak IP55 sınıfında olup CE normlarına uygundur. Klima santrallerinde kullanılan damperler alüminyum profil, alüminyum kanat ve plastik esaslı dişliler kullanılarak üretilmektedir. Dişliler hava akımının dışındadır. Özel şekillendirilmiş plastik contalarla damper kanatları arasında sızdırmazlık sağlamaktadır.

Four Seasons Klima Santrallerinde opsiyonel olarak aydınlatma, gözetleme camı, manometre, atış ve emiş ağızlarında esnek bağlantı, sifon, bakım şalteri, damper motoru, yağmur koruma kullanılmaktadır.

Four Seasons Klima Santrallerinde isteğe bağlı olarak elektrikli ısıtıcı kullanılmaktadır. Donma riski yüksek olan bölgelerde santral girişinde kullanılır. Ayrıca ani ısıtma ihtiyacı olan hassas sistemlerde de santral çıkısında kullanılmaktadır. Elektrikli ısıtıcı kaseti isteğe bağlı olarak galvaniz veya paslanmaz sactan imal edilmektedir. Mahalde istenen nem oranı nemlendiricilerle sağlanmaktadır. Four Seasons Klima Santrallerinde buharlı tip, dolgulu tip, izotermik gaz yakan ve atomizer nemlendirme üniteleri kullanılmaktadır. Boşaltma vanaları paslanmaz çelik püskürtücüler damla tutucu'dur. Havalandırma sistemlerinde büyük önem taşıyan gürültü seviyesi, susturucular yardımıyla mahalde kabul edilebilir ses seviyesine indirilmektedir. Susturucuların ses yutma katsayısı kullanılan susturucu boyuna göre değişmektedir. Susturucu hücresi galvaniz veya paslanmaz sac levhalar içine kaya yünü konulan kulislerden oluşmaktadır. Susturucu elemanlar 20m/s hava hızında deforme olmayacak şekilde tasarlanır. Four Seasons Klima Santrallerinde 6 değişik susturucu boyu sunulmuştur.

Her kesitte hava debisi ve toplam basınç düşümüne uygun olarak çeşitli fan tipleri sunulmuştur. Uluslararası standartlara uygun statik ve dinamik balansı alınmış fanlar kullanım amacına ve müşteri isteğine bağlı olarak öne eğik, arkaya eğik veya airfoil kanatlı olabilir. Fan-motor grubu, hava debisi ve toplam statik basınca bağlı olarak yüksek verim, düşük ses seviyesi ve minumum enerji sarfiyatı dikkate alınarak seçilmektedir. Titreşimin önlenmesi için fan-motor grubu, cihaza yaylı izolatörlerle bağlanmaktadır.

Klima Santralleri Seçim Programı Four Seasons DKS ile klima santrallerinin seçimi ve boyutlandırılması ile performans verilerinin bulunduğu teknik raporun oluşturulması kolayca yapılabilmektedir.
 
Four Seasons Klima Santralleri, her marka VRF dış ünite ile uyumlu çalışabilen otomasyon altyapısına sahiptir.Slider Altına