Header Reklam
Header Reklam

Çin HVAC&R Kompresörleri Pazarının, 2018 Seviyesinin Bile Altına Düşeceği Tahmin Ediliyor

31 Temmuz 2020
Çin HVAC&R Kompresörleri Pazarının, 2018 Seviyesinin Bile Altına Düşeceği Tahmin Ediliyor

2019'da Çin'deki HVAC&R (Klima, ısı pompası, soğutma) kompresörleri için toplam pazarın yaklaşık 273 milyon adet olduğu tahmin ediliyor. Büyüme 2019'da yavaşladı ve 2020'de COVID-19'un etkisi, pazarı 2018 seviyelerinin bile altına çekecek. Bununla birlikte, toparlanmanın 2021'de gerçekleşmesi bekleniyor. 
Klima uygulamaları, Çin'deki kompresör pazarının büyük bölümünü oluşturmaktadır. 2019 yılında satılan 156 milyon adetle Çin kompresör pazarının %57'sini oluştururken, soğutma uygulamaları, toplamın %42'sini oluşturuyor. Isı pompası kompresörlerinin satış hacmi, tüm kompresör satışlarının sadece %1'ine tekabül etmektedir.
Konut piyasasındaki büyük talepten faydalanan döner ve pistonlu kompresörler, satış hacmi bakımından mevcut olan baskın kompresör tipleridir. Scroll kompresörlerin satış hacmi, toplamın %2'sini oluşturan küçük bir dilimdir. Diğer kompresör tiplerinin payı neredeyse göz ardı edilebilir seviyede kalmıştır.
İç talepleri karşıladıktan sonra, kompresörlerin önemli bir kısmı yurtdışındaki müşterilere ihraç edilmektedir. Döner kompresörler ağırlıklı olarak Güney Doğu Asya ve Latin Amerika'ya ihraç edilmektedir; hermetik pistonlu kompresörler çoğunlukla Güney Doğu Asya'ya ihraç edilmektedir.
Soğutucu akışkanlar açısından Çin, HCFC'den HFC'ye geçiş aşamasındadır. Giderek artan sayıda ekipman üreticisi, HFO ve doğal soğutucuları kullanan ürünler piyasaya sürüyor, ancak toplam payları hala nispeten küçük.
Uygulamaya göre HVAC&R kompresörleri, (birim), 2019Slider Altına