BSRIA: Pandemide HVAC ve Bina Kontrol Sistemleri Pazarı

27 Şubat 2021 Dergi:

BSRIA Worldwide Market Intelligence (WMI) ekibi, HVAC ve BACS pazarlarında yakında gerçekleştireceği dünya araştırmalarından ön verileri sunmak için 24 Şubat 2021'de bir web seminerine ev sahipliği yaptı.
WMI'nin Isıtma ve Yenilenebilir Enerjiler Müdürü Socrates Christidis, pandemiden kaynaklanan küresel ekonomik gerilemenin yanı sıra 2021-22'de beklenen bölgesel GSYİH iyileşme oranlarını tartışarak ortaya çıkan ve gelişen pazarın en önemli toparlanmayı göreceğini belirtti.
Bununla birlikte, ABD'nin GSYİH büyüme beklentileri, yönetimdeki değişiklik, salgın sırasında yapılan tasarruflar ve aşılama programındaki iyi ilerleme nedeniyle son zamanlarda artış gösterdi.
Küresel olarak, ısıtma pazarları salgından 2020 yılında olumsuz etkilendi ve pazarda bir düşüş görülmesi bekleniyor. Bununla birlikte, genel konut pazarları ticari pazara göre daha az etkilendi ve ısı pompası pazarı, tüm HVAC ürün gruplarında büyümeyi gören tek pazardı. Bu pazar, yasalar, teşvikler ve inşaat düzenlemeleri tarafından motive edildi.
Geleneksel ısıtma pazarları, COVID-19'un etkisinden önce zaten zorluklarla karşı karşıyaydı. İklim değişikliğiyle birlikte karbondan arındırma ve enerji verimliliğine yönelik bir eğilim, genellikle geleneksel ısıtma için bir tehdit ve daha fazla soğutma ve havalandırma ihtiyacına işaret etti. Ticari tarafta, projeler askıya alındı veya ertelendi ve chiller tarafında da bir tehdit var.
Buna rağmen, piyasayı daha uzun vadede sürdürecek olan mevcut kazanların değişimine yönelik önemli talep devam etmektedir. Dünyanın en büyük pazarı olan Çin’de iyileşme başka yerlerden daha erken başladı; sadece pandemiyi daha önce kontrol altına almakla kalmadılar, aynı zamanda Pekin dışındaki yoğuşmasız kazan pazarı, kömürden gaza politikasıyla desteklendi. ABD'de kanallı splitlerle birlikte güçlü bir ısıtma kat kaloriferi pazarı olduğundan geleneksel kombi konut pazarı nispeten küçüktür.
Küresel ısı pompaları pazarı (havadan-havaya olmayan) 2020'de yaklaşık 3 milyon adede ulaştı. Çin pazarı düşüş yaşarken, ABD pazarı sabit kaldı ve Avrupa pazarı pandemi sırasında önemli bir büyüme görmeye devam etti. Bununla birlikte, şu anda ABD'nin pazar hacminin yaklaşık %30'unu oluşturduğu tahmin ediliyor ve küresel olarak 2020-2025 arasında bir CAGR büyüme oranı görülmesi bekleniyor.
Avrupa'daki konut tipi kazan pazarı için 2025 görünümünün, yeni yapılarda tercih edilen ısı pompaları ile küçük bir düşüş göstermesi muhtemeldir.
Yeni 5 yıllık planda bir miktar politika baskısı görülmezse Çin pazarının düşmesi bekleniyor, Kuzey Amerika'da ise hidronik ısıtma sistemleriyle donatılmış eski evlerdeki kazanlar için değiştirme segmentinin yönlendirdiği mütevazı ama istikrarlı bir büyüme bekleniyor.
WMI’nin BACS ve Akıllı teknolojiler yöneticisi Lone Hansen, henüz yayınlanmakta olan Global BACS çalışmasından, COVID’in 2020’deki etkisi hakkında fikir verdi. Bu, yazılım, donanım, denetleyiciler ve saha cihazlarını kapsayan bir pazardır ve küresel olarak 2020'de 5,8 milyar USD olarak tahmin edilmektedir. Ticari işletmeler üzerinde ağır bir etkiye sahip olan karantinalar ve inşaat projelerinde yaşanan gecikmeler nedeniyle; BACS piyasaları, 2020'de küresel bir gerileme ile nispeten sert bir şekilde etkilendi; bu dalga en çok Hindistan ve Latin Amerika ülkelerini vurdu. Çin ve Almanya en az etkilendi ve şimdiden iyileşme görüyor. Latin Amerika, Avustralya ve BAE'nin en az 2025 yılına kadar toparlanması beklenmiyor; Kuzey Amerika pazarının 2022-23 yılına kadar toparlanması bekleniyor.

Farklı sektörler farklı şekillerde etkilendi. İşletmelerin çoğu çevrimiçi oldu. Toplu evden çalışma, ofis sektörünün yanı sıra alışveriş, eğlence, haber ve bankacılık sektörünü de etkiledi. Bu, çevrimiçi platformlara, yazılım tedarikçilerine ve veri merkezlerine fayda sağladı.
Pandemi, özellikle ek yatırımlardan yararlanan hastaneler olmak üzere sağlık sektörüne yoğun bir şekilde odaklandı.
Ancak, ağırlama/ikram sektörü, mağazalar ve alışveriş merkezlerinde olduğu gibi, ulaşım ve özellikle de havalimanlarında, zorunlu kilitlemeler ve sosyal mesafe kuralları nedeniyle geçen yıl zarar gördü.
Uzun vadeli etki görülmeye devam ediyor, alışveriş merkezlerinin ve satış noktalarının yeniden geliştirilmesi, çevrimiçi alışverişin fiziksel mağazalarla birleştirilmesi için çalışılıyor, ancak sağlığa odaklanma dahil olmak üzere bu dönemdeki bazı değişikliklerin kalıcı olabileceğine dair şüphe yok. Ofis tarafında, mal sahipleri ve kiracılar ofis alanı ihtiyaçlarını ve mevcut alanların olası başka bir amaca uygun hale getirilmesini gözden geçirdiklerinde, tadilata daha fazla odaklanılması bekleniyor.
Sağlık ve güvenliğe odaklanma, gündemin üst sıralarında yer alacak ve bu, insanları ticari binalara geri döndürmek için dijital/temassız teknolojilere odaklanmayı artıracaktır. Akıllı bir bina yönetim sistemi ile birbirine bağlanabilen ve koordine edilebilen birkaç alanda bir artış bekleniyor:
- Hava akışını ve hava kalitesini iyileştirmek,
- Havalandırmanın periyodik olarak iyileştirilebilmesi ve temizlenebilmesi için servis rezervasyon sistemlerini entegre etmek,
- Alan kullanımını ölçmek ve insanların sosyal mesafeye uymadığında potansiyel olarak uyarmak için yazılım ve sensörler,
- Herhangi bir hastalık için olası bir uyarı olarak insanların belirli alanlara girerken vücut ısısını kontrol etmek.


HVAC&R (Havalandırma, iklimlendirme, soğutma) Araştırma Müdürü Saziye Dickson, sunumunu küresel klima pazarına ilişkin içgörülerle tamamladı. Saziye, ABD'deki ticari ve endüstriyel soğutma ile ilgili BSRIA’nın son çalışmaları ve özellikle küresel kompresör çalışması hakkında da bilgi verdi.

Küresel ısınma ve salgının etkilerinin ardından soğutma ve havalandırma gündemde

Diğer HVAC segmentleri gibi, farklı ürünler ve bölgeler farklı şekilde etkilendi. En büyük küresel pazar olan Asya Pasifik, pandemiden en erken darbe alan bölge oldu, ancak Çin hızlı iyileşme yolunda. Pandemi, akıllı ünitelere daha fazla vurgu yaptı ve satış ve havalandırmada artışa neden oldu ve Japonya da dahil olmak üzere önemli Asya pazarlarında yüksek niteliklere sahip filtrelere odaklanıldı. Ancak, bölgenin ticari kesimi turizm kaybı nedeniyle zarar gördü. İyileşme gerçekleşiyor, ancak yavaş bir hızda.
Kuzey ve Güney Amerika, klima için en büyük ikinci bölgedir ve elbette özellikle ABD pazarı tarafından yönlendirilir. Diğer pazarlar gibi, Latin Amerika pazarları da ABD'deki konut pazarı da salgından çok etkilendi, birçok hane bir yandan tasarruflarını artırıyor, öte yandan evlerinin tadilatına yatırım yapmaya odaklanıyor. Bu, bölgedeki split pazarın 2020'de yükseldiği anlamına geliyor. Bununla birlikte, hafif ticari pazarlar en sert darbeyi aldı ve ABD'de pandemi öncesinde VRF için istikrarlı çift haneli büyüme, pazarın 2020'de oldukça durağan kalmasıyla sert bir şekilde etkilendi. Bölgedeki chiller/hava tarafı üniteler pazarı da geriledi.
Devam eden kısıtlamalar nedeniyle; Mart ayında ISH dahil olmak üzere önemli Avrupa HVAC fuarları da dijital ortama geçiyor. BSRIA Nisan ayında HVAC ve Akıllı trendler hakkında fikir verecek bir web semineri düzenleyecek. Rezervasyonlar, Mart ayında www.bsria.com/uk/ adresindeki web sitesi aracılığıyla sağlanacak.
 Slider Altına
Söyleşi