Header Reklam
Header Reklam

Boru Yalıtımı Nasıl Yapılır?

02 Ocak 2021 Dergi:
Boru Yalıtımı Nasıl Yapılır?

1. Kaplamasız Camyünü Uygulamaları
Bu uygulamalarda  kullanılan camyünü  boru ısı yalıtım malzemesinin  boruya kolay şekilde geçirilebilmesi için ortasında yarıklar bulunmaktadır. Uygulama yalıtım malzemesinin dış tarafına kaplama yapılması ile sonlanır. Uygulamanın  yapılabilmesi için hem yalıtılacak boru hem de yalıtım malzemesinin  en az 10°C’de olması gereklidir. Bu sebeple yalıtım malzemesinin  ortam sıcaklığına uyum sağlaması için belli bir süre dinlendirilmesi gereklidir.
Yalıtım malzemesi  üzerinde bulunan boyuna yarıklar vasıtasıyla boruya geçirilip sıkıştırılarak dış çapa bağlı olarak galvaniz teller, plastik kayışlar veya çelik kayışlar ile en fazla 300 mm aralıkla bağlanır. Enine bağlantılarda;  yalıtımlı borunun dış çapının 500mm’nin altında olması durumunda galvaniz teller, dış çapın 500mm’nin üzerinde olduğu durumlarda ise plastik veya  çelik kayışlar kullanılır. Gerekli  olan yalıtım  kalınlığına iki kat uygulamanın yapılarak ulaşılması durumunda ek yerlerinin şaşırtılmasına dikkat edilmelidir. Tek kat yapılan uygulamalarda ek yerinin borunun alt kısımlarına gelmesine  özen gösterilmelidir.

  1- 300 mm’den küçük olmalıdır.
  2- Enine bağlantılar
        - Dış çap <500 mm ise galvaniz tel
        - Dış çap ≥ 500 mm ise çelik kayış
  3- Dış çap
 

Dirsekler uygulamalarında ise;
Borunun çapı (D) ve dirseğin yarıçapı (R)’ye bağlı olarak boru biçimindeki  ısı yalıtım malzemesinden tek bir parça veya birkaç parçanın kesilmesi ve her parçanın en az bir tel ile bağlanmasıyla  yalıtılır. Dirsek  yarıçapı  boru çapının 2 katına eşit veya daha küçük ise 45°lik bir ara parça ile dirsekler yalıtılabilir. Dirsek yarıçapının boru çapının 3 katı olması durumunda 30°lik  iki ara parça, 5 katı olması durumunda 22,5°lik üç ara parça ile dirseklerin yalıtımı tamamlanır. Yalıtım uygulaması malzemenin  üzerine son kaplamanın  yapılması ile tamamlanır. Yalıtım uygulamasının  üzerine plastik kaplama yapılması durumunda plastik kaplama dış çevreden yaklaşık 25mm fazla olacak şekilde kesilerek hazırlanır. Kaplamanın boru etrafına sarıldıktan sonra plastik perçinler  vasıtasıyla yalıtım malzemesine sabitlenir. Dirsekler, önceden hazırlanmış plastik dirsek parçaları ile kaplanır. Enine bağlantılar plastik bant ile yapıştırılır. Boru kısımlarının bitişleri, bitirme elemanları  ile kapatılır. Bitirme elemanı bandı, bitişin etrafında sarılır ve perçin/ çivi ile sabitlenir.
 

2. Alüminyum Folyo Kaplı Camyünü Uygulamaları
Bu uygulamalarda  kullanılan camyünü  boru biçimindeki ısı yalıtım malzemesinin  dış yüzü alüminyum folyo ile kaplıdır. Değişik çaplarda üretilen alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım malzemelerinin  uygulama yapılacak boruya kolay şekilde geçirilebilmesi için ortasında yarıklar bulunmaktadır. Dış yüzeyde bulunan alüminyum folyo kaplamanın yarık hizasında sürekliliği; malzemenin kendinden yapışkanlı 5 cm genişliğindeki ek yerleri veya sonradan birleşim yerine uygulanacak olan 7,5 cm genişliğindeki alüminyum folyo bant kullanılarak sağlanır. Uygulamanın  yapılabilmesi için hem yalıtılacak boru hem de yalıtım malzemesinin  en az 10°C’de olması gereklidir. Bu sebeple yalıtım malzemesinin  ve uygulamada kullanılan alüminyum folyo bandın ortam sıcaklığına uyum sağlaması için belli bir süre dinlendirilmesi gereklidir.

Eğer alüminyum folyo kaplamanın kendinden yapışkanlı bindirme  payı bulunmuyorsa,  yalıtım malzemesinin boylamasına birleşim yerleri bastırılarak alüminyum folyo bant ile sıkıca bantlanır. Ek yerlerinin yapıştırılacağı kısımların temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Birleşim noktaları; bant veya çelik tel ile dönüşlerdeki birleşimler, bant veya sıcak mastik uygulaması ile emniyete alınmalıdır.

Tesisatların en sonundaki  elemanlarda  yalıtım malzemesinin  alnının açık kalması durumunda özel bitiş elemanları kullanılır. Uygulama kendinden yapışkanlı bitiş elemanının  bitişin etrafına sarılması veya kendinden yapışkanlı olmayan bitiş elemanlarının perçin/çivi ile sabitlenerek  tamamlanır

Kaynak: www.ode.com.tr
 Slider Altına

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/tesisatmarket/public_html/single-post.php on line 251

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/tesisatmarket/public_html/single-post.php on line 258