Bipolar İyonizasyon Sistemleri Virüs Kontrolu İçin Çözüm Olabilir mi?

01 Ocak 2021 Dergi:

Bipolar iyonizasyon sistemleri, iç mekân hava kalitesi sistemleri, virüsler gibi havadaki kirleticilerle reaksiyona giren reaktif iyonlar veya reaktif oksijen türleri (ROS) oluşturmak için HVAC sistemlerine monte edilmiş hava temizleyicilerini içerir.
Amerika Birleşik Devletleri’nde, COVID-19 salgını Amerikalılar kapalı alanlarda daha fazla sayıda toplandıkça yayılmaya devam ediyor. Bilim adamları, SARS-CoV-2 koronavirüsünün aerosol haline getirilmiş parçacıklar yoluyla yayıldığına ve bu parçacıkların uzun süre havada asılı kalabileceğine katıldıkları için, HVAC uzmanları, hastalığın binalar içinde yayılmasını kontrol etmek için teknolojik yöntemler aramaya devam ediyor.
Bu teknoloji, aynı zamanda iğne ucu bipolar iyonizasyon olarak da adlandırılır (BPI). 
Bir elektrik yükü, pozitif ve negatif iyonlarla dolu bir plazma alanı oluşturur. İyonlar bir virüsün yüzeyi boyunca birleşir ve bir hidrojen bağını yakalar. Bir virüs hidrojen bağı olmadan etkin kalamayacağından, bipolar iyonizasyonun patojeni nötralize ettiği ve elektrostatik bir kuvvet yoluyla havadan uzaklaştırdığı ileri sürülmektedir.
Bu tür sistemleri kullanma konusundaki en büyük uyarı, ekipmanın, sürecin bir yan ürünü olarak ozon yaratma potansiyelidir. Bununla birlikte, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, BPI'nin olgunlaştığını ve "önceki potansiyel güvenlik endişelerinin çoğunun artık çözüldüğünü" belirtiyor. Yine de BPI, ısıtma, havalandırma ve klima sistemlerinde büyük ve hızlı hacimlerde hareket eden havanın temizlenmesi / dezenfekte edilmesi konusunda daha az belgelenmiş bir geçmişe sahip olduğu için hala "gelişmekte olan" bir teknoloji olarak kabul edilmektedir.
HVAC uzmanlarının müşterilerin uygulamaları için doğru BPI çözümünü sunduğundan emin olmaları için CDC, teknolojinin araştırılmasını önermektedir. Ekipman, hiçbir zararlı seviyede ozon üretilmediğini doğrulamayı amaçlayan Hava Temizleyicilerinden Sıfır Ozon Emisyonları için Çevresel İddia Doğrulama Prosedürü olan UL Standardı 2998'i karşılamalıdır.Slider Altına
Söyleşi