Header Reklam
Header Reklam

Avrupa Klima Pazarı Beklenenden Daha İyi Performans Gösterdi

21 Ocak 2024 Dergi: Ocak-2024
Avrupa Klima Pazarı Beklenenden Daha İyi Performans Gösterdi

Geçen Aralık ayında BSRIA, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık'taki konut ve ticari pazarları kapsayan Derinlemesine Avrupa İklimlendirme Raporlarını yayınladı.

BSRIA WMI Proje Müdürü Hugh Brenchley şunları söylüyor: “Avrupa klima pazarı, bölgedeki enerji ve yaşam maliyeti krizi dikkate alındığında beklenenden daha iyi bir performans gösterdi. Bu ve geçen yazın sıcak hava dalgaları kaçınılmaz olarak farklı ürün segmentlerini ve sektörlerini farklı şekillerde etkiledi”.

2022'deki enerji fiyatı şoku ve enflasyon nedeniyle fiyatların daha da keskin bir şekilde artması, genel piyasa değerlerinin artmasına yardımcı oldu, ancak tedarik zincirleri Covid sonrası toparlandıkça satış hacimleri de arttı. Raporlar, Avrupa ekonomilerinin farklı oranlarda toparlanması nedeniyle ülke ve ürün farklılıklarına dikkat çekiyor.

Yeni yapılar yavaşladıkça yenileme sektörü güçlü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Ayrıntılı dikey analiz, ofis sektörünün kısmen evden çalışan bir işgücüne karşı ne durumda olduğunu ve daha fazla tüketici çevrimiçi alışveriş yaptıkça perakende sektörünün nasıl performans sergilediğini gösteriyor. Klima pazarının performansını etkileyen diğer faktörler arasında 2023 yazında Avrupa genelinde yaşanan sıcak hava dalgaları yer alıyor.

Sektörü etkileyen mevzuat hem ülke hem de Avrupa düzeyinde incelenmektedir. Örneğin Fransa'da, 2021'de uygulamaya konulan Beyaz Sertifika Programının (CEE) sona ermesi, 2023'te azaltılan hedeflerle küçültüldü ve bunun sonucunda soğutma grubu pazarı üzerinde bir etki oluştu. Avrupa'da F-Gaz düzenlemeleri yürürlüğe girdikçe, raporlarda önümüzdeki yıllarda hangi soğutucu akışkanların pay kazanmasının beklendiği araştırılıyor. Avrupa Parlamentosu, Konsey ve Komisyon arasında F-gaz düzenlemesinin revizyonuna ilişkin 5 Ekim 2023'te yapılan son Avrupa üçlü toplantısı, ayrıntıları raporda yer alan bir anlaşmayla sonuçlandı.

Birçok oyuncu, değişikliklerin uygulanmasının pratikliği konusundaki endişelerini dile getirdi. Bazı ülkelerde iklimlendirme oyuncularının, ülkelerinin iddialı karbondan arındırma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmanın yanı sıra klima pazarını yeniden canlandırmak amacıyla yeni teşvik programlarını müzakere etmek ve sonuçlandırmak için hükümetlerle görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor.Slider Altına