Alfa Laval, COVID-19 ile Mücadelede Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarına Hizmet Ediyor

18 Temmuz 2020 Dergi:

Isı transferi, santrifüj ayırma ve sıvı yönetimi sistemlerinde dünya liderlerinden Alfa Laval’in yeni nesil ısı eşanjörleri, dünyanın en hızlı süper bilgisayarının gelişmiş soğutma sisteminde kullanılacak. Japon ‘Fugaku’, saniyede 415 katrilyon hesaplama hızı nedeniyle, COVID-19'a karşı ilaçların araştırılmasında kullanılmaktadır.

ABD ve Almanya'daki araştırmacılar tarafından derlenen Top500 listesine göre en güçlü bilgisayar, Kobe'deki RIKEN Bilişimsel Bilimler Merkezi'ndeki Japon süper bilgisayarı 'Fugaku'. RIKEN ve Fujitsu tarafından geliştirilen, saniyede 415 katrilyon hesaplama yapabilen bu bilgisayar, ikinci sıradaki IBM sisteminden, saniyede 2.8 kat daha fazla hesaplama yapar.
Temmuz ayının başlarında, Kyoto Üniversitesi ve RIKEN'den bir araştırmacı ekibi, süper bilgisayarın 10 gün boyunca molekül düzeyindeki simülasyonlar için düzinelerce olası COVID-19 çözümünü seçmek için kullanıldığını açıkladı. Seçilen adaylar, COVID-19 için olası ilaçlar olarak klinik denemelere tabi tutulan 12 ilacı içeriyordu.

Süper bilgisayarın hızına ve yüksek performansına ulaşmak için yüksek verimli ve istikrarlı bir soğutma sistemi gerekiyordu ve bu amaçla Alfa Laval’ın yakın zamanda geliştirilen T serisi ısı eşanjörü tercih edildi.

Alfa Laval Enerji Bölümü Başkanı Susanne Pahlén Åklundh, “Kompakt ısı eşanjörlerimizin bu önemli göreve katkıda bulunmasından gurur duyuyorum. Bu salgın hastalığın zorlu zamanlarında, inovasyon ve teknolojinin toplumumuzun yararına nasıl daha hızlı çözümler sağladığını görmek cesaret verici” dedi.

“Fugaku” soğutma sistemine kurulan Alfa Laval plakalı ısı eşanjörlerinin yeni tasarımı, dünyadaki birçok veri merkezini soğutmak için kullanılıyor.Slider Altına
Söyleşi