Header Reklam
Header Reklam

AHR Expo 2021 İnovasyon Ödülü Kazananları Açıkladı

22 Kasım 2020
AHR Expo 2021 İnovasyon Ödülü Kazananları Açıkladı

AHR EXPO 2021, canlı etkinlik olarak iptal edildi, ancak inovasyon ödülleri yoluna devam ediyor.
Ocak 2021 Chicago'da gerçekleşmesi planlanan AHR Expo'nun iptalinden önce, üreticiler ürünlerini 2021 AHR İnovasyon Ödülü için değerlendirilmek üzere sunmuşlardı. Canlı etkinlik iptal edilmiş olmasına rağmen, yönetim, bu yeniliklerin yine de övgüye değer olduğunu kabul ederek bu ayın başlarında kazananları açıkladı. 
AHR Expo İnovasyon Ödülleri 
AHR Expo İnovasyon Ödülleri, her yıl AHR Expo'da sergilenen en yaratıcı ve orijinal ürünleri, sistemleri ve teknolojileri onurlandırıyor. Ürünler; bina otomasyonu, soğutma, yeşil bina, ısıtma, iç hava kalitesi, sıhhi tesisat, soğutma, yazılım, aletler ve havalandırma kategorilerinde veriliyor. Kazananlar, yenilikçi tasarım, yaratıcılık, uygulama, değer ve pazar etkisine göre değerlendiren üçüncü taraf ASHRAE üyesi jüri üyeleri tarafından seçiliyor.
AHR Expo İnovasyon Ödülleri jürileri, 20 yılı aşkın profesyonel mühendislik deneyimine sahip ASHRAE üyeleridir. Birçoğunun birden fazla sertifikası vardır ve ASHRAE teknik komiteleri ve araştırma projelerinde uzun vadeli hizmetleri bulunmaktadır. Jüri, eğitim/öğretim, araştırma, mühendislik yönetimi, tasarım mühendisliği, ürün geliştirme ve üretim dahil -ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere- endüstrinin tüm yönlerinde çalıştı. Her kategoriye, kazananları belirlemek için tüm gönderimleri kapsamlı bir şekilde değerlendiren dört jüri atanır. Jüri, her gönderimi ayrı ayrı inceler ve puanlar.
AHR Expo ve katılımcıları, İnovasyon Ödülleri’ne katılım için verdikleri giriş ücretlerini fuarın yapıldığı bölgedeki bir kuruluşa bağışlayarak topluma geri vermekten memnuniyet duyuyor. 
AHR Expo İnovasyon Ödülleri 2021 Kazananları
Bina Otomasyonu Kategorisi

Şirket: Infinitum Electric
Yenilik: Infinitum Electric IEq, Yüksek Verimli Silisyum Karbür VFD
Infinitum Electric’in IEq'i, 30 yıllık yalıtımlı bipolar transistörleri (IGBT'ler) tabanlı VFD'lerin yerini alan alternatif bir çözümdür. Yüksek verimli silikon karbür (SiC) VFD, tek bir ünitede entegre IoT özelliklerine sahip daha küçük, daha akıllı, daha soğuk ve daha verimli bir motor kontrolörü sunar.
VFD'lerin piyasaya sürülmesi, hem ticari hem de endüstriyel uygulamalara fan, pompa veya kompresör uygulamalarının hızlarını değiştirme yeteneği sağladı. Bu, endüstrinin genel enerji tüketiminde adım adım bir iyileşmeye yol açtı. Bununla birlikte, bir sınırlayıcı faktör kaldı; VFD'lerin verimliliği ~% 88-94'te durdu.


Infinitum’un yeni Silikon Karbür IEq'i, OEM'lerin ve son kullanıcıların teknolojiyi daha çeşitli ortamlarda kullanmasına olanak tanıyan motor kontrol verimliliği, boyutu ve paketlemede en son adım değişim iyileştirmelerini sunar. Ek olarak, titreşim, sıcaklık, güç, vb. için güçlü bir şekilde entegre edilmiş IoT sensörleri, bir mikro denetleyici ve tek yönlü bir "veri diyotu" IoT hücresel modem ağ geçidi içerir, bu da OEM'lerin ve birden fazla tesisi denetleyen son kullanıcıların bunu daha kolay bir şekilde birleştirmesini sağlar, binlerce kurulumdaki veriler ve uygulamalarının performansı ve güvenilirliği hakkında daha derin içgörüler sağlar. Yerleşik denetleyici, son kullanıcılara anında tahmine dayalı analitik veriler sağlamak için yüksek hızlı IoT sensör verilerini gerçek zamanlı olarak analiz eder. Bu yenilik, çok çeşitli OEM'lerin, daha önce mevcut olmayan yeni yollarla VFD'leri nasıl devreye aldıklarını yeniden düşünmelerine olanak tanır.
FİNALİSTLER
BrainBox AI – BrainBox AI Solution
Emerson – Verdant ZX Serisi Termostat Enerji Yönetimi
Soğutma Kategorisi
Şirket: Emerson
Yenilik: Copeland ™ ZPK7 Sabit Hızlı Scroll Kompresör
Emerson tarafından geliştirilen Copeland ™ ZPK7 scroll kompresör, Copeland'ın 100 yıllık tarihinde şimdiye kadar üretilmiş en verimli sabit hızlı kompresördür.
Şimdi 7. nesli olan yenilikçi Copeland kompresör, 1.5-5 ton olarak mevcuttur ve hem konut hem de ticari uygulamalarda kullanılabilir.
SEER2 B derecelendirme seviyesinde ve temel HSPF2 kısmi yük çalışma koşullarında %5'e varan verimlilik artışı sağlayarak HVAC endüstrisini optimize edilmiş verimlilikle destekler.
Regülasyona hazır performansla, kompresörler R410A soğutucu akışkan ile kullanım için optimize edilmiştir, ancak aynı zamanda R32 ve R454B gibi düşük GWP değerli soğutucu akışkanlar için optimize edilmiş bir ürün serisi sunacaktır.
Bu yenilik, OEM'lerin 2023 verimlilik standartlarını etkin bir şekilde karşılamasına olanak tanıyacak ve aynı zamanda ev sahipleri ve bina sahipleri için konfor ve enerji tasarrufu sağlayacak gelişmiş verimlilik ve azaltılmış değişkenlik sağlayacak.
FİNALİSTLER
MRCOOL – MULTI-ZONE / DIY Serisi Kanalsız Mini-Split Isı Pompaları
Smardt Chiller Group Inc. – Smardt V-Class Su Soğutmalı Chiller
Yeşil Bina Kategorisi
Şirket: Advanced Cooling Technologies, Inc.
Yenilik: Pompa Destekli Split Çevrimli Enerji Geri Kazanımlı Isı Değiştirici
Advanced Cooling Technologies’in Pompa Destekli AAHX, tüm mevsimlerde egzoz veya besleme hava akışındaki enerjiyi geri kazanarak klima santrallerinin daha az enerji tüketmesini sağlar. Geleneksel havadan havaya ısı borusu teknolojisini, her iki işletim modundan da yararlanan pompalı iki fazlı sistemlerle birleştirerek çalışır. Daha sıcak hava akımı fiziksel olarak daha soğuk hava akımının altında olduğunda etkinleşen pasif modda, ısı eşanjörü elektrik girişi gerektirmeyen bir ısı borusu olarak çalışır. Mevsimler değiştiğinde ve iki hava akımının bağıl sıcaklığı tersine çevrildiğinde, enerji transferini sürdürmek için küçük bir pompa kullanılır.
Isı değiştiricinin içindeki ısı transferi yöntemi, çalışma akışkanının gizli ısısını kullandığından, daha büyük miktarlarda enerji aktarmak için gereken akış hızı miktarı, eşdeğer bir glikol döngüsünün bir bölümüdür. Yılın en az yarısı için pasif çalışma ve yılın diğer yarısı için aktif çalışma sırasında çok minimum enerji tüketimi kombinasyonu, bu üründen bu kadar yüksek genel enerji geri kazanımı sağlar.
Isı eşanjörü büyük sistemlerle veya mesafelerle uyumludur. Ek olarak, isteğe bağlı aktif kontrol valfleri ve pompa kontrolleri, ısı eşanjörünün hacim açısından verimsiz bypassa ihtiyaç duymadan nispeten hassas sıcaklık kontrolü ve defrost yetenekleri sağlamasına izin verir.
Bu yenilik, HVAC endüstrisinin bazı sorunlarını çözer. Yüksek verimlidir ve iki fazlı ısı transferi kullanan yüksek performans oranlarına sahiptir. 
FİNALİSTLER
ebm-papst Inc. – RESET® Certified RadiPac Air-Mover
Enginuity Power Systems Inc – Enginuity Quadra-Gen
Isıtma Kategorisi
Şirket: Viega
Yenilik: Radyant Otomatik Dengeleme Sistemi
Radyant Otomatik Dengeleme Sistemi (RABS), bir radyant sistemdeki her dönüş devresinin sıcaklığını izleme yeteneği sunar. Kablosuz termostatlar aracılığıyla her bölgenin hava sıcaklığının izlenmesiyle birlikte, kontrol, bir radyant kurulumunun verimliliğini artırmak için bir öğrenme algoritması kullanarak her döngüye şartlandırılmış su akışını harekete geçirir.
Devre uzunluklarının artık benzer uzunluklarda tasarlanmasına veya manifolddaki akış kontrolleri kullanılarak manuel olarak dengelenmesine gerek yoktur. Benzer uzunlukta devreler tasarlamak hala en iyi bir uygulama olsa da, tasarımlar nadiren mobilya ve geçici zemin kaplamasını hesaba katar. Sistem, kullanıcı girişi olmadan bu değişkenlerdeki değişiklikler yoluyla ayarlanan sıcaklıkları korur ve tasarımcılara verimlilik kaybı olmadan daha fazla esneklik sağlar.
Bu yenilik yüksek verimlilik radyant arayan müşteriler için arzu çözüm sunacak. Sistem ayrıca, sistem performanslarıyla ilgili daha ilginç ve faydalı verilere sahip olmak isteyen müşteriler tarafından giderek daha fazla aranan bir şey olan, son kullanıcılar tarafından izlenmek üzere sıhhi tesisatta daha fazla dijitalleşme içeriyor. Bir radyant dengeleme sistemi ayrıca, bu sistem kurulumcularına zaman kazandıracaktır. Sistem bir manifolda ve web uygulamasına bağlandığında, müşteri değişiklik yapma ve sıcaklıkları izleme becerisine sahip olur.
FİNALİSTLER
Ecoer HVAC – Ecoer IoT Teknolojisiyle Ev Konfor Sistemleri 
Burnham Boilers - U.S. Boiler Co. – Alta Combi
İç Hava Kalitesi Kategorisi
Şirket: Des Champs Technologies
Yenilik: Des Champs Technologies Serisi PLP Air-Trap ™
Des Champs Technologies Serisi PLP Air-Trap ™, yoğuşma kapanı tasarımında, tüm yıl boyunca hava akışını engellerken AC veya diğer yoğuşma ekipmanından yoğuşma suyunun çıkarılmasına izin veren ve pozitif 0-40 "WC basıncı için yalnızca 2 7/8" yükseklik gerektiren yeni bir konsept sunar. Kapan asla "kurumaz" veya donamaz, çünkü sızdırmaz hale getirilmesi suya bağlı değildir, sadece fan basıncına bağlıdır.
Yenilikçi PLP kapanı, koşullandırılmış havanın üniteye girmesini veya çıkmasını önlemek için AC fanları tarafından geliştirilen hava basıncını kullanan ilk AC yoğuşma kapanıdır. Yüz yıldır tuvaletler ve lavabolardaki kullanımdan kaynaklanan P-Trap, hava kaybını önlemek için AC ekipmanında da kullanılmaktadır. P-Trap'in aksine PLP, HVAC ekipmanı için özel olarak tasarlanmıştır ve hava sızıntısını önlemek için durgun su gerektirmez. AC ekipmanı çoğunlukla yaz aylarında kondens üretir.
Yılın geri kalanında çok az yoğuşma söz konusudur veya hiç yoğuşmaz, P-tuzakları o zamanın çoğunda kurudur. Su olduğunda, tuzağın dibinde çamur eğilimi vardır. PLP, yoğuşma oluşmadığında kuru çalışır ve bir pivot noktası etrafında mekanik bir avantaja sahip, kaldıraçlı, yatay gözleme tasarımlı bir şamandıra valfi kullanır.
FİNALİSTLER
EffectiV HVAC Inc. – PLAY- Yüksek Verimli Filtrasyon ve Havalandırma için UV Ayarlanabilir UV Difüzör
TSI Inc. – Q-Trak™ XP İç Hava Kalitesi Monitörü
Sıhhi Tesisat Kategorisi
Şirket: Caleffi Hydronic Solutions
Yenilik: AngleMix™ Açılı Stilde TermoStatik Karışım Vanası
Caleffi AngleMix™ 520 serisi termostatik karışım vanası, konut ve ticari evsel sıcak su sistemlerindeki karışım su sıcaklığını doğru şekilde kontrol eder. Sektörün açılı gövdeye sahip tek termostatik karışım vanasıdır.
Bu geometri, gerekli dirsek sayısını en aza indirerek genel kurulum maliyetini düşürür. Ek olarak, AngleMix, sıcak ve soğuk portlarını %100 sızdırmazlıkla kapatarak sıcaklığın düşmesini önleyen endüstrinin tek termostatik karışım vanasıdır.
Yenilikçi Caleffi AngleMix™ 520 serisi, tank tipi veya tanksız tip su ısıtıcısı çıkışına kolayca monte edilir ve açılı tip gövde karışım sıcaklık çıkışı, su ısıtıcısı çıkışı ile aynı hizadadır. Bu, boru dirseklerini ve kurulum için gereken toplam alanı azaltan düz hatlı boru tesisatını kolaylaştırır.
AngleMix'in kilitlenebilir bir ayar noktası, ayar düğmesi vardır ve sıcaklığın anında doğrulanması için karma sıcaklık çıkışında bir sıcaklık göstergesi içerir. Hassas olarak tasarlanmış kireç önleyici dahil bileşenler servis gereksinimlerini en aza indirir, sorunsuz çalışma ve uzun ömür sağlar ve gelen sıcak ve soğuk suyun sıcaklık ve basınç dalgalanmalarını telafi eder.
Çok çeşitli uç bağlantılarında mevcut olan açı stili gövde tasarımı, tüm yaygın boru tipleri ve ölçüleri 1/2” - 1” boyutları arasındaki bağlantı stilleri ile uyumludur. AngleMix, dağıtım noktası evsel su sistemleri için ASSE 1017 standardına göre onaylanmıştır.
FİNALİSTLER
GE Appliances, a Haier Company – Akıllı Entegre Karışım Vanalı Elektronik Su Isıtıcı
Uponor – Uponor PP-RCT Boru ve Bağlantı Elemanları
Soğutma Kategorisi
Şirket: Officine Mario Dorin Spa
Yenilik: CD600 Serisi
Officine Mario Dorin Spa’nın CD600 Serisi, dünya çapında mevcut en büyük CO2 transkritik kompresör platformudur.
CD600 Serisi, UL ve CSA onaylarına sahiptir. 6 silindirli bir tasarıma dayanan bu platform, en yüksek verimlilik seviyeleri ve üstün güvenilirlik standartları ile 100 hp ve 2200 cfh'ye kadar olan modelleri içerir.
Bu yeni kompresör serisi pazarda benzersizdir, çünkü tek bir kompresörle verilebilen soğutma görevini neredeyse iki katına çıkarır. Bu genellikle daha az sayıda soğutma cihazı serisi gerektirir ve makineler için daha az yer kaplar. Dahası, sınırlı kaplama alanı, bir amonyak çözümüne kıyasla kurulum ve inşaat maliyetlerinde bir düşüşü beraberinde getirir.
FİNALİSTLER
ebm-papst Inc. – AxiEco Korumalı Aksiyel Fan
Emerson – Copeland™ Dijital Dış Ortam Soğutucu Cihaz, X-Line Serisi
Yazılım Kategorisi
Şirket: Willdan
Yenilik: NEO Net Energy Optimizer® Enerji Modelleme Yazılımı
Willdan NEO Net Energy Optimizer®, saniyeler içinde özelleştirilmiş, gerçek zamanlı enerji ve finansal ROI analizleri sağlayan bir SaaS platformudur.
Enerji modelleme yazılımı, HVAC sistemlerinin tüm bina analizlerini ve ticari binalar için enerji tasarrufu önlemlerini, ürün karşılaştırmalarını, mevcut bina enerji denetimlerini ve erken tasarımdan inşaata kadar yeni bir inşaatı çok yönlülükle kolaylaştırır. NEO, modelleme sürecini otomatikleştirmek için onaylanmış endüstri standartlarından (ASHRAE, COMNET, RS anlamına gelir) varsayılan girdileri kullanır.
Ek ayrıntıların bilindiği yerlerde tüm girişler özelleştirilebilir. NEO, 40'tan fazla ticari bina türünü (karma kullanımlı ve çok aileli yerleşimler dahil) ve otomatik ASHRAE Standardı 90.1 ve IECC temelleri ile birlikte 250'den fazla operasyonel ve sermaye iyileştirme önlemini destekler.
NEO, kullanıcıların daha yüksek performanslı binaların belirlenmesine, tasarlanmasına ve bakımına yardımcı olmak için enerji tasarrufu önlemlerinin yatırım getirisini değerlendirmelerine yardımcı olur, kullanıcıların daha hızlı, daha bilinçli HVAC kararları ve derecelendirme analizleri yapmalarına yardımcı olmak için HVAC yaşam döngüsü maliyet analizini gerçekleştirir. NEO, hem enerji tasarrufu hem de ROI bilgisi sağlayarak ürün seçimi ve tasarım kararlarının verimliliğini artırır. NEO, sonuçları grafiksel olarak raporlar, indirilebilir girdi/simülasyon dosyaları oluşturur ve temel model giriş ve çıkışlarını detaylandıran CSV ve MS Word belgeleri oluşturur. NEO web tabanlıdır, yazılım kurulumu gerektirmez.
FİNALİSTLER
Distech Controls – Builder
Lennox International Inc. – CORE Service App
Aletler Kategorisi
Şirket: Inficon
Yenilik: D-TEK® 3 Soğutucu Akışkan Kaçak Dedektörü
INFICON’un D-TEK 3 Soğutucu Akışkan Sızıntı Dedektörü, HVAC/R için zaman kazandıran servis araçları serisinin en yenisidir. Bu sızıntı detektörü, tüm yaygın soğutucu akışkanlar için en küçük sızıntıları bulmakta, endüstri lideri hassasiyet, uzun ömürlü, hızlı şarjlı lityum iyon pilden maksimum çalışma süresi ve birden fazla sensör kullanma yeteneği sayesinde benzersiz çok yönlülük sağlar. D-TEK 3, INFICON’un yeni nesil kızılötesi sensörlerini kullanmak üzere tasarlandığından, sadece hızlı bir sensör değişimiyle klasik soğutucu akışkanlar, CO2 ve yanıcı soğutucu akışkanlardan sızıntıları aramasına olanak tanır.
Daha fazla çok yönlülük için, D-TEK 3, farklı sızıntı boyutlarını ve iki çalışma modunu aramaya yardımcı olmak için 4 hassasiyet seviyesi ile donatılmıştır. Nokta tespiti modu, geleneksel bir kaçak detektörü gibi çalışır ve arka plan soğutucu akışkanını otomatik olarak sıfırlar. Manuel sıfır modu, kullanıcı bir düğmeye basana kadar arka plana sıfırlanmaz ve sızıntı kontrol sürecinde daha fazla kontrole izin verir.
D-TEK 3, teknisyenlerin en küçük sızıntıları bile hızlı ve güvenilir bir şekilde bulmalarına yardımcı olacaktır.
FİNALİSTLER
Alert Labs – Sentree A/C Monitoring System
H2O Weld LLC – Oweld Water Gas Generator
Havalandırma Kategorisi
Şirket: Aldes
Yenilik: CAR3® - Hassas Hava Akışında Yeni Nesil
Aldes'in CAR3® sabit hava akışı regülatörleri, endüstriye özel çift taraflı hava akışı ayarlanabilirliği ve çeşitli uygulamalar için daha geniş hava akışı aralıkları ile son teknoloji bir tasarıma sahiptir. Patent bekleyen hava akışı teknolojisi, CAR3'ü kanaldan çıkarmadan hava akışını besleme veya egzoz uygulamalarında hızlı bir şekilde ayarlamanıza veya değiştirmenize olanak tanır.
Teknoloji, 0.12 ila 1.2 inç w.g çalışma aralığı içinde, planlanan akış hızlarının +/-%10'u dahilinde sabit hava akışını koruyabilir. Düşük basınçlı modeller (CAR3-L) için diferansiyel basınç veya 0,4 ila 2,8 inç w.g. yüksek basınçlı modellerle (CAR3-H). CAR3 yalnızca kanal basıncıyla çalışır ve harici güç kaynağı veya sensör gerektirmez ve -25 °F ila 140 °F (-32 °C ila 60 °C) arasındaki hava sıcaklıklarında kullanım için derecelendirilecektir.
CAR3, rijit yuvarlak kanala, çıkışlara, manşonlara vb. güvenli, sızdırmaz bir kurulum sağlamak için çifte eklemlenebilen bir conta ile donatılmalıdır. Her regülatör, her ikisine de monte edilirken hava akışı ayar noktasında değişikliklere izin veren çift taraflı bir ayar kadranına sahiptir. Regülatör, UL 2043'e göre sınıflandırılmıştır ve uyumluluğu gösteren UL işaretini taşır. Sabit hava akışı regülatörü, daha fazla dayanıklılık ve güvenlik için antimikrobiyal, anti-statik ve alev geciktirici katkı maddeleriyle geliştirilmiştir ve yedi yıldan az olmamak üzere garanti kapsamındadır.
FİNALİSTLER
ebm-papst Inc. – AxiEco Perform Aksiyel Fan
Kingspan Insulation LLC – KoolDuctSlider Altına