Header Reklam
Header Reklam

AHR Expo, 2020 Yenilik Ödülü Kazananlarını Açıkladı

31 Ekim 2019 Dergi: Ekim-2019
AHR Expo, 2020 Yenilik Ödülü Kazananlarını Açıkladı

AHR Expo Show, 2020 Yenilik Ödülleri yarışmasının kazananlarını açıkladı. Her yıl AHR Expo tarafından 10 ayrı sektör kategorisinde düzenlenen İnovasyon Ödülleri, 3-5 Şubat 2020 tarihleri arasında, Orlando'da düzenlenecek AHR EXPO Fuarında sahiplerine takdim edilecek. Tören tüm katılımcılara açık olarak 4 Şubat 2020 Salı günü saat 13.00'te gerçekleştirilecek.
AHR Expo Show Müdürü Mark Stevens, “2020 İnovasyon Ödülüne daha önce hiç olmadığı kadar müracaat yapıldı. Günümüzde HVACR endüstrisinde meydana gelen ilerleme ve olağanüstü yeniliklerden söz ediliyor. Önceki yıllarda olduğu gibi, her kategoride ödülü kazanan teknolojiler beklentilerimizin ötesindeydi. Kazananlarımızı, finalistlerimizi ve tüm katılımcılarımızı, sektörümüzün geleceğini inşa eden liderlikleri için tebrik ediyoruz. Bu yaratıcı çözümleri Orlando Show katında görmek ve kazananlarımızı özel bir törenle onurlandırmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.
2020 AHR Expo İnovasyon Ödülleri; bina otomasyonu, soğutma, yeşil bina, ısıtma, iç hava kalitesi, tesisat, soğutma, yazılım, aletler ile havalandırma kategorilerinde veriliyor. AHR EXPO 2020 İnovasyon Ödülleri kazananları ve finalistleri ise şöyle:

Bina Otomasyonu

Kazanan: Delta Controls Inc. - O3 Sensor Hub 2.0

İnovasyon: O3 Sensor Hub 2.0, piyasada mevcut olan iç mekanın en doğru görüntüsünü sağlamak için yedi farklı sensörü bir araya getirir. IoT özellikli bağımsız bir oda kontrolörü olarak işlev gören O3 Sensor Hub 2.0, sıcaklık algılamayı, mekanda insan varlığını algılamayı, nemi ve kablosuz entegrasyonu bir araya getirir. Bu yenilik, yüksek oda kontrolü ile mekan sakinlerinin deneyimini geliştirmek ve yanlış kullanım tespitlerini azaltmak için Sensor Fusion teknolojisini kullanır. O3, odanın en iyi noktadan itibaren işlevselliği en üst düzeye çıkarmak için tavana monte edilmiştir ve vücut ısısı, klavye sesi veya diğer hareketlerden basit okumalarla odanın doluluk oranlarını doğru bir şekilde tespit etmesini sağlar. Ayrıca, mekanda bulunanların odadan ne zaman ayrıldığını hızlı bir şekilde tespit eder ve bu da tesislerde yüksek maliyet tasarrufu sağlar. O3 Sensor Hub 2.0 ile Delta Controls Inc. kontrol endüstrisinin mekan kullanıcılarının memnuniyetine bakış açılarını değiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu kategorideki finalistler: 
75F – 75F Building Intelligence System Akıllı Bina Sistemleri
BELIMO Amerika - Ultrasonik Akış Sensörü
Danfoss - Danfoss VLT® Kondisyon Tabanlı İzleme.

Soğutma (Cooling)

Kazanan: Danfoss  - Danfoss Girift Mikro Kanallı Isı Değiştirgeci (iMCHE)

İnovasyon: Danfoss Girift Mikro Kanallı Isı Değiştirgeci (iMCHE) çoklu devreleri tek bir serpantinde entegre eder. Ortak bir hava ısı transfer alanı kullanarak ve her birini bağımsız bir çoklu devre sistemi ile kontrol ederek çalışır. iMCHE, kısmi yük koşullarında çalışırken verimliliği en üst düzeye çıkarmak için tüm hava tarafı ısı transferini kullanır. Yeni bir vaka çalışmasının sonuçlarına göre, iMCHE çözümünü kullanırken IEER %18 artış göstermiştir. iMCHE, çift devreli çatı tipi üniteler için kompakt ve uygun maliyetli bir çözüm sunar. İklim değişikliğine duyulan toplumsal endişe ve yüksek enerji standartları konusunda beklentiler artmaya devam ederken, iMCHE eşanjörleri yeni standartları düşük maliyeti ile kolayca karşılayabilir. iMCHE iki devreli soğutucu sistemler için özel olarak geliştirildi.

Bu kategorideki finalistler: 
Baltimore Aircoil Company - Nexus™ Modüler Hibrit Soğutucu 
Smardt Chiller Group Inc. - Smardt G-class 515B Düşük GWP’li Chiller 
Vertiv - Liebert® VRC Data Merkezleri Sunucuları Soğutma Sistemi

Yeşil Bina

Kazanan: Danfoss - Danfoss Turbocor® TG490 Kompresör

İnovasyon: Danfoss Turbocor® TG490 Kompresör, hava veya su soğutmalı chiller uygulamaları için tasarlanmıştır. Yağsız, değişken hızlı, manyetik yataklı santrifüjlü kompresör, 1'den daha düşük bir GWP'ye sahip HFO-1234ze ile kullanım için optimize edilmiştir ve düşük GWP soğutucu akışkan R-515B soğutucu akışkanıyla da kullanılabilir. Danfoss Turbocor® TG490, geleneksel bir yağ yönetim sisteminin ortadan kaldırılmasıyla endüstri lideri verimlilik, azaltılmış bakım gereksinimleri ve basitleştirilmiş tasarım sunan yağsız, manyetik rulmanlı santrifüjlü kompresörün ilkidir. Aynı zamanda sektörün ilk yağsız kompresör teknolojisidir ve 299 gibi düşük GWP’li R-515B ile birlikte kullanılma esnekliğine ve A1 güvenlik sınıfına sahiptir.

Bu kategorideki finalistler: 
Aeroseal LLC – AeroBarrier: Hava Sızdırmazlık Teknolojisi
Arctic Chiller Group – EcoTherm Eşzamanlı Isıtma ve Soğutma Sağlayan Modüler Isı Pompası
Baltimore Aircoil Company – HXV Hibrit Soğutucu

Isıtma

Kazanan: York® For Your Home - YORK® LX Serisi TL9E Ultra Düşük NOx Gaz Yakıtlı Isıtma Sistemi

İnovasyon: York® LX Serisi TL9E Ultra Düşük NOx Gaz Yakıtlı Isıtıcı, standart düşük NOx'lara kıyasla sera gazı ve hava kirliliği üreten gazları %65'e kadar azaltırken, hava kalitesi için en katı standartları bile karşılayan, çevreye duyarlı bir gaz yakıtlı ısıtıcıdır. Isıtıcı ENERGY STAR® derecesine sahiptir ve seçkin YORK® ev konfor sistemlerine entegre edildiğinde yakıt maliyetlerini %20'ye kadar azaltır.

Bu kategorideki finalistler: 
AERCO, (Bir Watts markası) – AERCO Üst Düzeyde Kontrolcüye Sahip Karşılaştırmalı Platin Kazan 
Emerson – Üniversal Tek Kademeli Isıtıcı Kontrolü (ECMx Üfleç Motorları -Model 50X57-843- için)
Rheem Manufacturing Company – Rheem® Ultra Düşük NOx Seviyeli Gaz Yakıtlı Isıtıcı

İç Hava Kalitesi

Kazanan: Fresh-Aire UV - Düşük Profil Saflıkta LED 1 Polarize Filtre / LED Dezenfeksiyon Sistemi

İnovasyon: Fresh-Aire UV tarafından Düşük Profil Saflıkta LED 1” Polarize Filtre / LED Dezenfeksiyon Sistemi (PLPLED), Mini-LED teknolojisini kullanan ilk 3 aşamalı 1” polarize HVAC filtrasyon sistemidir. PLP-LED, parçacıkların %97'sini 0,3 mikrona kadar yakalayan yüksek verimli filtreleme sunar. Sistem ayrıca koku ve VOC azaltımı için gelişmiş bir fotokatalitik kaplamaya sahip antimikrobiyal UV reaktif ortamı kullanır.
Fresh-Aire UV'nin filtresi birçok iç hava kalitesi sorununu ortadan kaldırır ve ayrıca işletmelerin ve kullanıcıların servis sorunlarını, daha temiz, daha güvenli bir filtre sunmasıyla azaltır.

Bu kategorideki finalistler: 
AtmosAir Solutions – AtmosSmart™ ile AtmosAir Denali 600™, IoT Etkin Aktif Hava İzleme ve Hava Arıtma Sistemi
RGF Environmental Group Inc. – HALO-LED™ Tüm Ev için İç Ortam Hava Arındırıcı Sistem
Sensirion, Inc. – SCD40 CO2 ve RH/T Sensör Komponenti

Tesisat

Kazanan: LG Electronics USA, Inc. - LG Hidro Kit

İnovasyon: LG Electronics ABD, Inc. , klima prosesinden suya, ısı veya soğutma enerjisini aktarabilen LG Değişken Soğutucu Akışkanlı (VRF) sistemleri için iç mekan ısı değiştiricisi olan LG Hidro Kit'i geliştirdi ve LG ısı geri kazanımının ve ısı pompası sistemlerinin daha fazla verimliliğini sağladı. 42.000 ve 96.000 Btu/h kapasite aralığına sahip olan LG Hidro Kitleri, iklimlendirme işlemi sırasında üretilen atık enerjiyi kullanır ve LG VRF sistemlerinin enerji verimliliğini artırır. Bu, sıcak veya soğutulmuş suyun üretilmesini ve ardından çıkış suyunun sıcaklığını, sıcak su deposu sıcaklığını veya alan sıcaklığını ayarlayan entegre kontrollerle bir dizi farklı uygulamaya dağıtılmasını sağlar.

Bu kategorideki finalistler: 
Caleffi Hydronic Solutions – LEGIOMIX® 6000 Serisi En Yüksek Akışlı Elektronik Karışım Vanası
NIBCO INC. – 585HP Tam Bağlantılı Bronz Küresel Vana
Viega LLC – Viega MegaPressG 

Soğutma (Refrigeration)

Kazanan: Danfoss - Danfoss CO2 Uyarlamalı Sıvı Yönetimi Çözümü

İnovasyon: Danfoss CO2 Adaptif Sıvı Yönetimi (CALM) çözümü, Danfoss'un sıvı ejektörünü ve adaptif sıvı kontrol kutusu kontrolör algoritmasını birleştirerek evaporatör yüzeyini soğuk teşhir vitrinlerinde ve soğuk odalarda tam olarak kullanmak için entegre etti. Bu teknoloji, ekipman değişikliği olmadan, enerji tasarrufu sağlayan doğal CO2 soğutmaya ek olarak %10 daha fazla enerji verimliliği sağlar. CALM çözümü, sıvı soğutucuyu emme tarafından çekerek çalışır ve vitrinlerin ve soğuk odaların buharlaştırıcısına enjekte eder. Danfoss'un CALM çözümü, müşterilere enerji tasarrufu sağlarken ve sistem güvenilirliğini korurken, gıda güvenliğini de sağlayarak iklim dostu soğutucu akışkanlara geçiş yapmada yardımcı olmayı amaçlamaktadır. 

Bu kategorideki finalistler: 
Emerson – Copeland™ Mikro-Dağınık Yapılar için Baştan Başa Çözüm
Fresh-Aire UV – Buz Makinaları için UV-LED Buz Dezenfeksiyon Sistemi
Sporlan Division – Parker Hannifan – Bluetooth Özellikli Darbe Genişliği Valfi için SCS-PB Kızdırma Isısı Kontrol Sistemi

Yazılım

Kazanan: Interplay Learning - SkillMill™ Yetenekli İşlemler Kurs Kataloğu

İnovasyon: Interplay Learning SkillMill ™ Yetenekli İşlemler Kursu Kataloğu, HVAC profesyonellerinin cep telefonu, bilgisayar, tablet veya sanal gerçeklik (VR) yoluyla erişilebilen şantiye becerilerini kazanması için tasarlanmış çevrimiçi, isteğe bağlı bir eğitim kursu kataloğudur. HVACR uzmanları, önce sürücü anlayışını geliştirmek için tasarlanan uzman liderliğindeki video kurslarını görüntülemek için oturum açabilir, ardından saha benzeri eğitim yoluyla sunulan etkileşimli, 3D tabanlı HVAC sorun giderme simülasyonlarına geçebilir. Eğitim platformu, HVAC tekniklerini gerçek dünyada karşılaşabilecekleri herhangi bir durum veya senaryo için hızlı bir şekilde hazırlamanın yanı sıra, bu alandaki becerileri geliştirmek için ölçeklenebilir bir eğitim ortamı sunmayı amaçlamaktadır. Modern 3D simülasyonların kullanımı, kullanıcılar için benzersiz ve sürükleyici bir öğrenme ortamı yaratır.

Bu kategorideki finalistler: 
Armstrong Fluid Technology – Pompa Yöneticisi
BCA Technologies, Inc. – eRep CPQ Yazılımı
Distech Controls – xpressNetwork Utility Programı

Aletler

Kazanan: Matelex - DNI Akıllı Seviye Dedektörü

İnovasyon: Matelex, her 2-3 saniyede bir basınç, sıcaklık ve soğutucu seviyelerini ölçen ve her saat başı tam bir kaçak tespit döngüsü yürüten bir akıllı seviye dedektörü olan DNI sistemini geliştirmiştir. Sistem, tespit edilen bir sızıntı durumunda algoritmik öğrenmeyi kullanarak bir alarmı tetiklemek için tasarlanmıştır. Akıllı soğutucu sızıntı tespit sistemi, bir sızıntı meydana geldiğinde e-posta uyarıları vermek için bir uzaktan izleme ağ arayüzü (Sentinelle) ile birleştirilir. Tüm soğutucular ve tanklar için uygundur - dikey, yatay, eğimli yatay olmak üzere - ve WIFI, ethernet kablosu veya 3G-4G modülleri ile IoT'ye bağlanır. Perakende gıda sektöründe test edildiğinde, sistem, gerçek zamanlı veri uyarıları ve sistem bakım gereksinimlerine daha fazla yanıt verme olasılığı nedeniyle geleneksel yöntemlere kıyasla soğutucu akışkanın %79'unu kurtarmıştır.

Bu kategorideki finalistler: 
Fluke Corporation - Fluke PTi120 Cep Termal Kamera
Milwaukee Tool - M18 YAKIT ™ Boru Diş Açma w/ ONE-KEY™
Topcon Positioning System – Topcon GTL-1000 Kompakt Tarayıcılar

Havalandırma

Kazanan: Infinitum Electric - Çığır Açan HVAC Motoru

İnovasyon: Infinitum Electric HVAC motoru, geleneksel elektrik motorlarından çok daha küçük, daha akıllı ve daha sessizdir. Bu avantajlar, müşteriler için %25'e kadar daha düşük maliyet getiren ultra yüksek verimli motora eşittir. Motor,%60 daha az ağırlıktadır, üstün dayanıklılık, gelişmiş performansa sahiptir ve gelişmiş IoT bağlantısıyla bir stator devre kartı kullanır. Infinitum Electric, motor büyüklüğü ve ağırlığı için endüstri standardını değiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu kategorideki finalistler: 
American Aldes – IQ by ALDES (IQ-VFC) ERV/HRV- Entegre Dikey Fan Coil Üniteleri
Rosenberg USA, Inc. – Rosenberg “3.Nesil” Plag Fanlar ve Aksiyal Fanlar için EC motorları 
ZIEHL-ABEGG, Inc. – ZAbluefin Çelik veya ZAmid® teknolojisiyle üretilmiş, geriye doğru kavisli kanatlı serbest hareketli pervanelerSlider Altına