AFFIX Labs, Koronavirüsü Yok Eden, Dünyanın İlk Uzun Ömürlü Yüzey Solüsyonunu Geliştirdi

22 Temmuz 2020 Dergi:

AFFIX Labs tarafından geliştirilen Si-Quat, temas halinde COVID-19 patojeni etkili bir şekilde yok eden, herhangi bir yüzey veya tekstil üzerinde aylarca etkisini sürdürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmış çok yönlü bir anti-viral yüzey solüsyonudur.
Önde gelen kimya araştırma laboratuvarı AFFIX Labs, COVID-19'u yok ettiği kanıtlanmış ilk uzun ömürlü yüzey solüsyonunu geliştirmek için hastalık önleme konusundaki küresel deneyiminden yararlandı. Si-Quat, güvenli bir dezenfektan ile bir kimyasal moleküler bağlama tekniğini birleştirerek elde ettiği aktif çözelti, SARS-COV-2 dahil tüm virüsleri öldürebiliyor. Portekiz'in Lizbon Üniversitesi Biyokimya Enstitüsü'nde yapılan testler, Si-Quat'ın temas ettiği COVID-19 patojenlerini etkili bir şekilde yok ettiğini kanıtlıyor.
AFFIX Labs CEO'su Tom Sam; “Pandemi dünyanın dört bir yanında gelişti ve farklı ülkeleri farklı derecelerde etkiledi. COVID-19'un ikinci dalgaları ufukta beliriyor. Bu uzun ömürlü yüzey solüsyonu, kültürler arasında uygulanabilir ve erişilebilir bir çözümdür. Si-Quat çözeltisi yüzeylerdeki COVID-19 patojenini insanlara bulaşmadan önce yok eder” diyor.
Si-Quat, mikropların %99,99'unu dakikalar içinde öldürürken, sık temas edilen yüzeylerde yaklaşık bir ay etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yeni koronavirüsün yayılımını azaltmak için mevcut en uzun ömürlü anti-viral yüzey işlemidir. Ürün korozif değildir, gümüş tuzları, ağır metal nanopartikülleri içermez ve yüzeyde pürüz bırakmaz.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ABD Çevre Koruma Ajansı, Avrupa Kimyasal Ajansı (ECHA) ve Amerikan Kimya Konseyi (ACC) de dahil olmak üzere, dünyadaki birçok büyük ajans, yüzey kaplamasının ana bileşeni olan kuaterner amonyumunu, yeni koronavirüse karşı etkili bir yüzey işlemi olarak kabul etti. 
Si-Quat, COVID-19 salgını ile mücadeleye katkıda bulunmak için Ocak 2020'de AFFIX Labs Repeltec geliştirme ekibi tarafından icat edildi. 
Duvar gibi nadiren dokunan yüzeylerde yıllarca koruma potansiyeline sahiptir. Ürünün uygulanması inanılmaz derecede kolay olduğundan, teknisyenler minimum eğitim ile uygulayabilmektedir. Si-Quat'ı yüzeye sürmek veya püskürtmek ve 6 saat kurumasını beklemek yeterlidir.
Tom Sam; “Diğer dezenfektan çözeltilerinin, her yüzeye günde birkaç kez yeniden uygulanması gerektiğinden, iş operasyonları kesintiye uğruyor. Birçok şirketin mücadele verdiği bu dönemde ek maliyetler ve iş kesintileriyle karşı karşıya geliyorlar. Kanıtlanmış etkinliği, güvenliği ve uzun süre dayanımı birleştirerek Si-Quat, COVID-19'un yayılmasına karşı mücadelede önemli bir silah olarak ortaya çıkıyor” diyor.
AFFIX Labs, Si-Quat'ın dünya geneline dağıtımını başlattı ve her hafta yeni bölgelere ulaştırıldı. Şu anda yerel pazarlarda dağıtım ortakları arıyor.
Si-Quat'ın geliştirilmesine yol açan proje, Avrupa Birliği'nin bir organı olan Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü'nden Horizon 2020 Araştırma ve Yenilik Çerçevesi kapsamında sağlanan fonlarla finanse edildi.Söyleşi