Header Reklam
Header Reklam

6 Yaygın Klima Sorunu ve Çözümleri

14 Mayıs 2024
6 Yaygın Klima Sorunu ve Çözümleri

Mevsimlerin hissedilir olduğu bölgelerde, klimanın kullanılmadığı aylar olabilir ve bu nedenle düzgün ve beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz önerilir.
 
Önünüzün güneş, yağmur veya kar yağışı olup olmadığını bilememekle birlikte, iç mekan konforunuzu korumak için yapabileceğiniz bir şey var. Yaygın klima problemlerine bir göz atmak.
 
Bu yazıda en yaygın klima problemlerinden 6 tanesine, bunların nasıl kontrol altında tutulabileceğine ve ortaya çıkmalarını engellemek için ne gibi önlemler alınması gerektiğine bakacağız. Bazı durumlarda, bu sorunlar teknik desteğe ihtiyaç duymadan çözülebilir. Gelin nasıl olduğunu hep birlikte görelim.
  
Kontrol Edebileceğiniz ve Kendinizin Çözebileceği Yaygın Klima Sorunları
  
En yaygın ama çözülmesi en basit sorunlardan biridir. Kirli bir filtrenin ortaya çıkarabileceği sonuçlardan bazıları;

•    Üniteden gelen düşük hava akışı - Filtre ne kadar fazla toz ve parçacık toplarsa, havanın geçmesi de o kadar zor olur. Bu da hava akışının gücünü azaltır.
•    Kullanım sırasında yetersiz soğutma - Bu düşük hava akışı, ayarlanan hava sıcaklığı her köşeye ulaşamayacağı için klimaların kullanıldığı odada sıcak ve soğuk noktalara neden olabilir.
•    Küf kokusu - Filtreye yerleşen toz ve diğer parçacıklar, klimanın çalıştığı odada hoş olmayan kokulara neden olabilir.
•    Aşırı ısınan ünite - Bir klimanın filtresi tıkandığında, istenen performansı gösterebilmesi için daha fazla çalışması gerekir ve bu da aşırı ısınmasına neden olabilir.
•    Daha yüksek elektrik faturası - Enerji Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre filtrenin daha fazla çalışması, ünitenin kullandığı enerjiyi %15'e kadar artırır.
•    Neyse ki, tüm bunlar, ünitenizin filtresinin temizliğini aksatmadığınız zaman önlenebilir. Örneğin, bir Hitachi Cooling & Heating duvar tipi ünitenin temizliğini yapmak kolay olmakla birlikte performansın korunmasına ve enerji tüketimi riskinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

1.    Ünitenin kapalı olduğundan emin olun.
2.    Ön panelin her iki yanından tutun ve panelin yukarı doğru çıkmasına izin vererek yavaşça açın.
3.    Filtreleri bulun ve kendinize doğru çekerek üniteden çıkarın.
4.    Filtreleri sadece oda sıcaklığındaki suyla yıkayın. Herhangi bir deterjan kullanmak filtrenin bozulmasına neden olabilir
5.    Filtreleri evin içinde gölgeli bir yerde kurumaya bırakın. Güneşe veya aşırı ısıya maruz kalmaları, büzülmelerine neden olabilir. Ayrıca küf veya pas oluşumunu önlemek için filtrelerin tamamen kuru olduğundan emin olun.
6.    Kuruduktan sonra, 'ÖN' işaretinin ön tarafa baktığından emin olarak filtreleri yavaşça yerine itin ve ön paneli kapatın
7.    Tekrardan çalıştırın ve üniteniz tekrar kullanıma hazır olacaktır.
 
Doğru sıcaklık ayarları seçilmiş mi?

Kulağa oldukça basit gelse de, yanlış sıcaklık ayarlarının kullanılması Cooling & Heating ayarlarının kesintiye uğramasına neden olabilir. Bu, klima modu sıcaklıktaki değişime uyacak şekilde ısıtmadan soğutmaya ya da soğutmadan ısıtmaya geçirilmediğinde meydana gelebilir.

Sıcaklık ayarlarını kontrol ettiyseniz fakat sıcaklık hala gerektiği gibi değilse, termostatın doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığından emin olun. Bu, abartılı sıcaklık okumalarına yol açabilir ve klimanın kullanıldığı alanı etkisiz hale getirmesine neden olabilir.
 
Klima çalışmıyor

Evinizdeki sistem tipine ve kurulumuna bağlı olarak güç kaynağınızı kontrol edebilir misiniz? Sistem aktivite belirtisi göstermiyorsa ve açılmıyorsa, teknik servisi aramadan önce sistemin devrede olup olmadığını görmek için kombi sigortasını kontrol edin.
 
Kirli filtrelerin neden olduğu çalışma gerilimi de dahil olmak üzere, bir klimanın devreye girmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Bu durumda yapmanız gereken ilk şeylerden biri klima sigortasını kontrol etmek ve şalteri kapatıp tekrar açmak.
 
Sorun devam ederse, klimayı güç kaynağından tamamen kapatın ve tekrar kullanmadan önce üniteyi kontrol etmeleri için teknik servisi arayın.
 
Mobilyaların neden olduğu kötü hava dağılımı
 
Özellikle kanallı klima sistemlerine sahip evlerde, havalandırma deliklerinin herhangi bir mobilya veya eşya tarafından engellenmediğine emin olmak gerekir. Pacific Gas and Electric Company, tıkanmış havalandırmaların havayı dağıtmak için %25 oranında fazla güç harcadıklarını bildirdi.
 
Havalandırma deliklerinin önünü büyük mobilyalarla (kanepeler, dolaplar, kilimler, perdeler) kapatmak, evinizdeki havanın etkili bir şekilde dolaşamaması ve havalandırma ile eşya arasındaki boşluklarda havanın sıkışması ve enerjinin boşa gitmesi anlamına gelir. Böyle bir sorunun oluşmasını engellemek için havalandırma ile mobilyalar arasında en az 25 cm boşluk bırakılması önerilir.
 
Bu nedenle, mobilyalarınızı yerleştirirken havalandırma deliklerinizin yerini dikkate almayı unutmayın ve havanın dolaşmasına izin verecek yeterli alan olup olmadığını kontrol edin.
 
Bu dört yaygın sorunu kendiniz de çözebilirsiniz, ancak yukarıda önerilen çözümler işe yaramazsa veya sorun karmaşıksa, klima sorunlarınızı garantili olarak çözebilecek teknik servis ekibiyle iletişime geçin.
 
Profesyonellik gerektiren konular

Tespit edilen yaygın sorunlar arasında, sizin çabalarınızın yeterli olmayacağı, bir profesyonelin müdahalesini gerektirecek sorunları şu şekilde sıralayabiliriz.
 
Dış ünitenin (ODU) kontrol edilmesi ve temizlenmesi

Bazıları için, dış üniteyi kontrol etmek, bahçelerine veya taşıt yoluna gidip üniteyi örten herhangi bir bitki maddesi veya döküntü olup olmadığını iki kez kontrol etmelerini gerektirebilir. Ancak bir apartman dairesinde veya yüksek bir binada yaşıyorsanız, dış ünitenizin bir balkonda veya çatıda olması mümkündür. Bu gibi durumlarda, gelip kontrol etmesi için bir profesyonel çağırmanız gerekir.
 
Dış ünitenizin temizlenmesi gerektiğinin işaretlerinden biri, ev içinde yetersiz soğutmadır. İç ünite filtreleri gibi, dış üniteler de toz, kir ve kalıntı birikmesinden etkilenebilir ve bu, iç mekanda elde etmek istediğiniz sıcaklığı etkileyebilir. Dış üniteniz zemin seviyesinde ve erişilebilir durumdaysa, bu, dış üniteye kendinizin bakabileceği ve sistemin ne kadar kirli olduğunu görebileceğiniz anlamına gelir. Sorunun nedeni gerçekten ünitenin kasasının etrafında biriken kirse, o zaman kendiniz temizleyebilirsiniz. Ancak, dış üniteniz binanın yan tarafına bağlıysa, o zaman profesyonelleri çağırmanız ve işi onlara bırakmanız gerekir.
 
İç üniteniz su sızdırıyor

Bu sorun genellikle, çalışma sırasında yoğuşma ile iç üniteden dışarı akan toz ve kir ile drenaj boru hattının tıkanmasının bir belirtisidir. Bu, küf ve mantar oluşumuna yol açabilir ve daha sonra da bu küf ve mantarlar boru hattından geçen diğer parçacıklara ulaşabilir. Bu yaşanırken, yoğuşma kurutulamaz. Bu da iç ünitenizde damlacıkların oluşmasına ve üniteden sızmasına neden olur.
 
Görünür su damlacıkları kasa üzerinde birikeceğinden, duvara monte edilen ünitelerde bunu belirlemek genellikle kolaydır. Ünitenin sızıntı yapıp yapmadığını anlamanın başka yolları da vardır. Sızan suyla birlikte aynı zamanda evinize üniteden gaz ve kötü koku da yayılıyorsa bu da konforunuzu etkileyecek sızıntı belirtilerinden bir tanesidir.
 
Suçlu kirli bir filtre de olabilir. Neden mi? Çünkü eğer hava üniteden etkin bir şekilde geçemiyorsa bu, buharlaştırıcı bobinin sıcak hava almadığı ve donduğu anlamına gelir. Havadaki herhangi bir nem buharlaştırıcı bobinine bulaştığında bu da donar ve ünite içinde daha sonra eriyen ve sonunda üniteden sızan buz kristalleri oluşturur.
 
İkinci sorun, uygun filtre bakımına bağlı kalarak (yukarıda belirtildiği gibi) önlenebilir, ancak iç üniteniz sızıntı yapıyorsa, tavsiyemiz, kendiniz düzeltmeye çalışmadan önce teknik servis ekibimizle iletişime geçmenizdir.
 
Kaynak: HITACHISlider Altına