Header Reklam
Header Reklam

2018 Dünya Klima Pazarında Neler Yaşandı?

25 Ocak 2019
2018 Dünya Klima Pazarında Neler Yaşandı?

Beş yıllık hızlı büyümenin ardından, küresel pazar 2018'de önemli ölçüde yavaşlamaya başladı. JARN Dergisi’ne göre, 2018'deki küresel klima pazarı hacmi, %0,6 artışla 130.14 milyon adede ulaştı. Güneydoğu Asya ve Hindistan pazarları hava koşullarından etkilendi ve pazar büyümesi de beklentilerin gerisinde kaldı. Bununla birlikte, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Afrika, klima satışlarında büyüme kaydetti.

Kuzey Amerika-ABD

Amerika Birleşik Devletleri'nin gerçek gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) geçen yıla göre %3,5 arttı. İşsizlik oranı azaldı ve kişisel gelir arttı, bu ise kişisel tüketimin artmasına neden oldu. JARN’nın İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma Enstitüsü’nün (AHRI) verdiği bilgilere dayanarak yaptığı tahminlere göre, 2018’de üniter sistemler için talep, yıllık %8.0 artış göstererek 8.1 milyon adede ulaştı. Isı pompası satışları yıllık %7.2 artışla 2.82 milyon adede ulaştı. Isı pompaları pazarın yükselen kısmını oluşturuyor. 2018'de mini splitlere olan talep ilk kez 1 milyon adede ulaştı; bu da, kanalsız klimanın ABD pazarında çok fazla tanındığı anlamına geliyor.

Çin

Çin'de klima piyasası 2018’de küçük bir düşüş kaydetti. JARN, Çin’de klima pazarı talebinin 2018’de 59.53 milyon adede ulaşacağını öngörüyor. Bu rakam, 2017’ye kıyasla %2.3 düşüş göstermesi anlamına geliyor. Çin’in en güçlü üç klima markası olan Gree, Midea ve Haier, yerel pazarda kümülatif %71 pazar payıyla liderlik etti. 2017'deki çarpıcı büyümenin ardından, bazı üreticiler üretim kapasitesini artırmaya başladı. Çin'de, Gree, Midea, Haier, Hisense, TCL, Chigo ve AUX olmak üzere yıllık 10 milyon adet üretim kapasitesine sahip yedi klima üreticisi bulunuyor.

Güneydoğu Asya

2018'de Güneydoğu Asya'daki yedi büyük ülkenin, Endonezya, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam'ın toplam klima pazarı, çoğunlukla elverişsiz hava koşulları nedeniyle %0,1 azalarak 7,85 milyon adede düştü. Öte yandan Güneydoğu Asya'daki klima pazarı %5,6 yıllık bileşik büyüme oranını (CAGR) artırdı ve bu eğilim, küresel klima endüstrisinin giderek daha fazla dikkatini çekiyor. 2020 yılına kadar Güneydoğu Asya nüfusunun 700 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Hindistan

Star Rating programında yapılacak olan değişiklik nedeniyle, sanayi, 2017 yılı sonunda cihazları bayilere faturalandırdı. 2018'de normal bir yaz bekleyen bayiler stoklarını oluşturdu. Ancak, yaz ayları boyunca ülke genelinde aralıklı yağışlar nedeniyle, yoğun sezonda klima cihazlarına gösterilen talep düşerek 2018'de bayilerden tüketiciye yapılan ikincil satışlarda düşüş kaydedildi. 2018'in sonunda, klimadaki genel düşüşün, birincil satışlarda %7,5 oranında olması bekleniyor ve pazar ölçeğinin yaklaşık 5,22 milyon adet olduğu tahmin ediliyor.Slider Altına