Header Reklam
Header Reklam

Türkiye ISK Sektörü İstikrarlı Büyümesini Sürdürecek

28 Şubat 2024 Dergi: Şubat-2024
Türkiye ISK Sektörü İstikrarlı Büyümesini Sürdürecek

Türkiye ISK sektörü, inşaat gibi lokomotif bir sektör olmasa da neredeyse her yıl Türkiye ortalamasının üzerinde bir büyüme oranıyla gelişimini sürdürdü. Türkiye ihracatı içinde ihraç ürünlerin katma değeri ortalamasının da hep üzerindeydi. Covid dahil kriz ortamlarında da eli çok zayıf sektörler arasında olmadı. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar, Türkiye ISK sektörünü çok dalgalı olarak etkiledi. Yani segmentlere göre daha az veya daha çok başarılı segmentler olduğu görüldü.

Yeni yatırımlar için yatırımcılar tedirgin oldu ama vites küçültse de, temkinli de olsa yatırımlar devam etti, ediyor. Aslında bu sektör, ülke ekonomisi içindeki katkı payı ne olursa olsun; enerjisiyle, azmiyle örnek gösterilmesi gerekiyor.

Türkiye ISK sektörü ürün bazında bazı kategorilerde dünya pazarlarında başa güreşiyor. Ama bazı alanlarda geri kalma riskini de taşıyor. Örneğin ısı pompaları, dünya pazarlarının yükselen yıldızı iken Türkiye’de “itici” güçler devreye sokulmuyor. Dünyanın pek çok ülkesinde, AB başta olmak üzere, ABD’de bile ısı pompaları teşvik ve destek programları kapsamına alınıyor, yeni yönetmeliklere girmesi sağlanıyor. Türkiye bu konuda biraz yavaş olsa da iki yıl içinde gereken ivmeyi yakalayacak gibi görünüyor.
Türkiye'de ısıtma ve soğutma pazarın yıllık %4,55'lik bir büyüme oranına tanık olması bekleniyor (CAGR 2024-2028) 1. Türkiye ısıtma ve soğutma pazarında, artan enerji maliyetleri nedeniyle enerji verimli sistemlere yönelik artan bir talep yaşanıyor.

Küresel tedarik zinciri sorunlarına ve şiddetli geçen salgına rağmen Yapı ve Tesisat pazarındaki önemli oyuncular, yıldan yıla çift haneli büyüme yaşadı. Bu rakamlar, birçok insanın evde kalmasını gerektiren ve onlara ev imkanlarını iyileştirme faaliyetleri fırsatı sağlayan COVİD-19 kısıtlamalarının bir sonucu oldu.

Geçtiğimiz iki yılda bu kısıtlamalar, seyahat ve restoranda yemek yeme gibi faaliyetler için ev dışı harcamaların azalmasına, aynı zamanda market alışverişi ve “kendin yap” marketleri için hane harcamalarının artmasına neden oldu. 

Pandemi sırasında meydana gelen büyümenin artık yavaşlıyor olabileceğini gösteren kanıtlar var. Önde gelen tesisat marketleri, 2021'in dördüncü çeyreğinde tek haneli büyüme oranları açıkladı; bu oran, bir önceki yılın aynı döneminde bildirilen çift haneli büyüme oranlarından çok daha yavaştı. Artan konut talebi ve devam eden ev yenileme isteği nedeniyle 2023 ile 2027 arasında istikrarlı bir büyüme öngörülüyor.

1www.statista.com


Etiketler


Slider Altına