Header Reklam
Header Reklam

Türkiye İnşaat Sektörü Güç Birliğine Gidiyor

18 Aralık 2014 Dergi: Aralık-2014
Türkiye inşaat sektörü, son dönemde düzenlenen neredeyse tüm etkinlik ve toplantılarda güç birliğine gidildiğinin sinyallerini veriyor. 6. İnşaatta Kalite Zirvesi’nde konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Karakullukçu, hem Türk Mühendislik-Müşavirlik firmalarının hem de Türk müteahhitleri ve yerli inşaat malzemesi üreticilerinin, uluslararası pazarlarda işbirliği içinde olmalarının ekonomiye büyük katkı sağlayacağını belirtti. Cahit Karakullukçu, “Sektörler arasındaki işbirliklerimiz, uluslararası rekabet koşulları açısından da kaldıraç işlevi görecektir” dedi. Yine aynı toplantıda Türkiye İMSAD Başkanı Dündar Yetişener, “Dünyada sürekli artan, kıran kırana rekabet ortamında pastadan daha büyük pay almalıyız. Bunun için de bugüne kadar yapılanların da ötesine geçmeliyiz. Batılı ülkelerde çeşitli örneklerini gördüğümüzü yapalım. Sistemli işbirliğine giderek, güçlerimizi birleştirelim” dedi.
Bir önemli birleşme haberi ise derneklerden geldi. Makine üreticilerini temsil eden 14 dernek, Makina İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED) adı altında birleşti. Makine imalat sektörü, MSSP (Makine Sanayi Sektör Platformu) çatısı altındaki birlikteliğini federasyona dönüştürdü. Farklı makine alt sektörlerini temsil eden 14 dernek, Makina İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu’nu (MAKFED) kurdu. Sektörel bütünleşmeyi hedefleyen, makine imalat sanayi ile ilgili tüm politika ve uygulamaların oluşmasında etkin rol üstlenmeyi amaçlayan MAKFED’in ilk başkanı ise aynı zamanda Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) ve Makine Tanıtım Grubu (MTG) Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten Kutlu Karavelioğlu oldu.  Ankara İl Dernekler Müdürlüğü’ne başvuran MAKFED, 28.11.2014 Cuma günü Müdürlüğün onayının ardından resmi kimliğine kavuştu. MAKFED’in altı ay içinde yapacağı 1. Genel Kurulu’na kadar, Geçici Yönetim Kurulu Başkanlığına Kutlu Karavelioğlu (POMSAD), Başkan Yardımcılığına Hüseyin Semerci (PAGDER), Sayman Üyeliğine Şenol Önal (TARMAKBİR), Yönetim Kurulu üyeliklerine Sefa Targıt (AYSAD) ve Halil Tamer Öztoygar (İMDER) seçildi. Federasyonun merkezi ise Ankara olarak belirlendi. Federasyonun temel ilkesi, üye dernekler ve bunlara üye meslek mensupları arasında var olan dayanışmayı en üst seviyeye çıkarmak. Bu ilke çerçevesinde, tüm üye dernekler ve bunların mensupları, sektörel görev ve sorumluluklarını icra ederken bireysellikten, özel amaç ve çıkarlardan uzak kalmayı kabul, beyan ve taahhüt eder.
MAKFED Başkanı Kutlu Karavelioğlu, federasyonun kurulmasına ilişkin şunları söyledi: “Başarılı olması öngörülen, beklenilen tüm sektörlerin, elbette öncelikle bir “sektör” olabilmenin gerektirdiği vasıflara, yani nitelikli bir üretim ve istihdam altyapısına ve ciddi bir ekonomik büyüklüğe ulaşmış olmak kaydıyla, bütün paydaşlarınca benimsenmiş ortak bir vizyona ve misyona, yani ortak bir geçmişe, dile ve kültüre sahip olması gerekir. Onu oluşturan unsurlar birbirlerini iyi tanımalı, anlamalı, müşterek menfaatlerini hassasça belirleyebilmeli ve bunların etrafında, sağlıklı ve haklı bir rekabetin sağlayacağı dürtü ve gücün ayırdına vararak, birleşebilmelidirler.  Biz, başarısız olma lüksü bulunmayan makine imalat sektörünün 14 Derneği, toplumsal refahın önemli kaldıraçlarından biri olmak ideali etrafında birleşerek 3 yıla yakın bir süredir altyapısını hazırladığımız Federasyonumuzu kurmuş olduk. MAKFED, makina imalat ailesinin tepe örgütü olmak vasfıyla çok önemli bir sorumluluk taşıyacak.”

MAKFED’in 14 Kurucu Üye Derneği

1 AKDER-Akışkan Gücü Derneği
2 ARÜSDER-Araç ve Araç Üstü Ekipman ve İş Makinaları Üreticileri Birliği Derneği 
3 AYSAD-Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği
4 BESİAD-Bağlantı Elemanları Sanayici ve İşadamları Derneği
5 İMDER-Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği Derneği
6 İSDER-İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği
7 İSKİD-İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği
8 KBSB- Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği Derneği
9 MİB-Makina İmalatçıları Birliği Derneği
10 PAGDER-Plastik Sanayicileri Derneği
11 POMSAD-Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği
12 TARMAKBİR-Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği Derneği
13 TEMSAD-Tekstil Makine ve Aksesuarları Sanayicileri Derneği
14 TEVİD- Elektrikli Vinç İmalatçıları Birliği Derneği

Gökçen Parlar Ünal
gokcenparlar@dogayayin.com

Etiketler


Slider Altına