Header Reklam
Header Reklam

Ticari Soğutmanın yükselen cazibesi

12 Nisan 2010 Dergi: Ocak-2010

Mağaza donanımı sektörü, Türkiye'de en hızlı büyüyen sektörlerden biridir. Bu alan, soğutma endüstrisinin başat konularındandır.  Her tür ticari soğutucular, yatay ve dikey tip dondurucular, şişe soğutucular, pasta teşhir dolapları, teşhir tipi ve diğer türde dondurma makineleri, soğuk odalar gibi pek çok cihaz ve sistemin yer aldığı mağaza donatıları sektörünün ihracatındaki en büyük dilimi ticari soğutucular alıyor.

Bu sektörün ithalatında başı çeken ürünler; yazarkasalar, vitrin tipi dondurucu soğutucular ve tartı aletleri. Çin, Romanya, Fransa, Almanya, İtalya ve İsrail ise başlıca tedarikçiler.

Ticari soğutma sektörü, kentleşmenin sonuçları arasında yer alan;f daha çok süper-hiper market, daha çok pastane, kafeterya, restoran, özetle daha çok soğuk muhafaza ve taşıma gereksinimi ile büyümeye devam edecek. Ticari soğutma alanında küresel oyuncuların  Türkiye ve bölge coğrafyasının pazarlarına duyduğu ilgi de artıyor. Bunun en önemli göstergelerinden biri, Türkiye'nin belki de en eski soğutma sektörü kuruluflu sayabileceğimiz Klimasan'ın, yaklaşık üç yıl önce Brezilya'lı bir ticari soğutma kuruluşu olan Metalfrio Solution tarafından satın alınması olmuştu.

Türkiye'nin bu alandaki ihracat içinde bu kuruluşun hatırı sayılır payı bulunuyor. Ülkemizde ticari soğutma alanı büyümesini sürdürdükçe, bu alanda faaliyet gösteren firma yapılarında da değişiklikler olacağa benziyor.

Kaynak İGEME, Hazırlayan Sinan YÜZAL 2009 (İstatistikler: Dış Ticaret Müsteşarlığı-DTM)  TM

Etiketler


Slider Altına