Header Reklam
Header Reklam

Soğutma endüstrisi yenilikçi teknolojiler geliştiriyor

24 Şubat 2017 Dergi: Şubat-2017
Soğutma endüstrisi yenilikçi teknolojiler geliştiriyor

Soğutma alanında Çin ve Hindistan en hızlı büyüyen pazarlar olmaya devam edecek. 2015’te küresel soğutma pazar büyüklüğü için ürün, kurulum ve servis dahil 90 milyar USD deniyordu. Pazarı; endüstriyel, ticari ve ulaşım olarak ayırırsak, en büyük paya sahip olan ticari soğutmanın payı, 57 milyar dolardı. Endüstriyel soğutma 28 milyar, lojistik sektörü konteyner taşımacılığı dahil olmak üzere 5 milyar USD hacmindeydi.

Enerji fiyatlarının sürekli artıyor oluşu ve yasal düzenlemelerin güdüleyici etkisiyle çevresel hassasiyetin yükselişi, soğutma endüstrisini yenilikçi teknolojiler geliştirmeye itiyor. Avrupa ve Kuzey Amerika başta olmak üzere soğutucu akışkan olarak HFC kullanmayan cihaz sayısı her yıl önemli yüzdelerle artış gösteriyor. Kuzey Amerika’da 300 bin, Avrupa’da 2 milyonu aşkın HFC’siz cihaz bulunuyor. Japonya’da 1.35 milyon, Çin’de ise 750 bin HFC’siz cihaz kullanılıyor. HF’li cihazlar ise daha çok gıda hizmet sektörünün tercihi. CO2’li transkritik gıda depolama teknolojileri de yükselişte olan bir diğer soğutma trendi. Avrupa, Japonya ağırlıklı Asya ve Kuzey Amerika, bu alanda önemli atılım göstermesi gereken bölgeler. Avrupa’da 2030 yılına gelindiğinde CO2’li market sayısının 81 bini geçmesi bekleniyor. Avrupa’da, meşhur F-Gaz yasal düzenlemesi ve “faz düşümü” hedefleri doğrultusunda doğal soğutucu akışkan kullanımının artması, özellikle 2018-2021 yılları arasında hız kazanacak.

ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı olan Ames Laboratuvarı’nda, Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerjiler Departmanı desteği ile çevre dostu ve enerji verimli soğutma teknolojileri üzerinde çalışmalar yapılıyor. Malzeme bilimcileri son yirmi yılda, manyetik kalorik, elektrokalorik ve elastokalorik malzemeler olarak adlandırılan manyetik, elektriksel veya mekanik kuvvetler tarafından çevrimsel olarak harekete geçirildiğinde soğutma üretebilen bileşikleri geliştirdi. Bu çalışmaları yürüten CaloriCoolTM’in misyonu günümüzde bilinenlerden daha etkili ve daha ucuz bu gibi materyalleri keşfetmek, soğutma güçlerini hızla test etmek, ilk ekonomik analizler yapmak ve bu materyalleri ticari amaçlı kullanıma sunmaktır. CaloriCoolTM ayrıca, kalorik materyallerin performansını test edebilen bir soğutma cihazı geliştiriyor.

Ticari soğutma için geliştirilen ilk manyetik soğutma sistemi, Fransız firma Cooltech Applications tarafından piyasaya sunuldu. 200W ve 700W kapasite aralığında üretilen manyetik soğutma sisteminde (MRS), soğutucu akışkan kullanılmıyor.

MRS ürün grubu teşhir vitrinleri, meşrubat soğutucuları, şarap mahzenleri, medikal soğutucular gibi yıllık 200 milyar dolardan fazla pazarı bulunan geniş bir alana hitap ediyor.

Soğuk taşıma sektöründe de makineden makineye (M2M) yeni bağlantı teknolojilerinin ve nesnelerin internetinin (IoT) gelişimi ile perspektifini değiştirdi ve hızla soğuk zincir güvenliği ve verimli enerji yönetimi açısından güçlü bilişim teknolojileri firmaları ile işbirlikleri kurmaya başladı. Böylelikle soğuk taşıma konteynerleri, her bir cihaz için 3G yüksek sıcaklık SIM kartları, GPS, radyo vericisi, kablosuz iletişim teknolojisi ZigBee ile donatılıyor. Cihazlar, güneş enerjisiyle çalışabilir ve şarj edilebilir bir lityum endüstriyel pille kullanılabiliyor.

Rus tasarımcı Yuriy Dmitriev’in geliştirdiği biyo polimer jelli buzdolabı da soğutucu teknolojilerin gelişiminde gerçek bir devrim niteliğinde. Bu dolaplar, normal buzdolaplarından dört kat daha büyük içerik barındırabiliyor, kapısı yok, raf dizilimi yok. Soğutma, özel jelinin bir biyo robot tarafından ışıma (radyasyon) yoluyla soğutulması ile gerçekleşiyor. Bu dolaplar yatay veya dikey durabiliyor, istenirse duvara veya tavana monte edilebiliyor. Tüm soğutma için sadece jel kullanıldığı için dolabın % 90’ı kullanılabilir alan ve dolap doldukça genişleyebiliyor. Gıdalar jelin içine konuyor, etrafı bir jel kapsülle sarılıyor, gıda kokuları birbirine karışmıyor. En önemli özelliği ise sıfıra yakın enerji kullanması. Sadece kontrol paneli için enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Hillphoenix, Avrupa gıda perakende ve endüstriyel uygulamalarında kullanılan Advansor CO2 soğutma sisteminin, Kuzey Amerika pazarı için tasarımını değiştirdi ve Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ile yeni sistemin güney iklim koşullarındaki güvenlik düzenlemelerine ve maliyet etkinliğine uygunluğunu değerlendirmek için bir araştırma ve geliştirme anlaşması yaptı. Elde edilen Second Nature® Advansor sistemi, sera gazı emisyonlarını mevcut sistemlere göre % 78 oranında azaltıyor ve enerji tüketimini % 25 oranında düşürüyor.

Gökçen Parlar Ünal
gokcenparlar@dogayayin.com


Etiketler


Slider Altına