Soğutma Tekniği Uzmanlık Fuarı Coolexpo Soğutma Klima Profesyonellerini Bekliyor...

07 Şubat 2009 Dergi: Ocak-2009
Yerli yabancı binlerce soğutma sektörü mensubu Coolexpo’ya geliyor


Sektörel fuarcılıkta 26 yıllık tecrübeyi sunan ARES fuarcılık tarafından düzenlenen Coolexpo soğutma tekniği uzmanlık fuarı SOSİAD Soğutma Sanayii İşadamları Derneği tarafından destekleniyor. 

Dünyadaki örneklerinde olduğu gibi ilk kez ülkemizde de bir uzmanlık fuarı sadece işgünlerinde ziyaret edilecek. Coolexpo fuarı 12 şubat perşembe, 13 şubat cuma ve 14 şubat cumartesi günleri ziyarete açık olacak. 

Coolexpo soğutma tekniği uzmanlık fuarı haber ve duyuruları yaklaşık altı ay boyunca Türk ve Avrupa sektör medyasında geniş yer buldu. Ulusal ve uluslararası etkin tanıtım kapsamında; Türkiye ve yurtdışından gelecek binlerce profesyonel ziyaretçiyi bekleyen Coolexpo fuarını başta www.refrige.com gibi  pek çok uluslararası sektör portalı birinci gündem olarak duyurdu.

Yabancı ziyaretçilerin yanı sıra İstanbul Buzdolap Soğutma ve İklimlendirme Teknisyenleri Odası tarafından düzenlen otobüs seferleri ile Ankara, İzmir, Bursa ve Kayseri’den soğutma profesyonelleri fuara geliyor. İstanbul, İzmir, Isparta, Balıkesir başta olmak üzere pek çok ilimizin öğretim kurumundan eğitim üyeleri, öğretmenler de  Coolexpo fuarını ziyaret edecek.

Üç gün sürecek olan fuarın ilk günü açılış seremonisinde açılış konuşmalarını takiben; Türkiye soğutma sektörünün kurucularına SOSİAD Yönetim Kurulu tarafından Şükran Plaketleri takdim edilecek.


T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı heyeti fuarı ziyaret edecek 


Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri 13 şubat cuma günü Coolexpo soğutma tekniği uzmanlık fuarında katılımcı stantlarını ziyaret ederek, sektörün durumunu faaliyetlerini inceleyecek ve görüşmelerde bulunacaklar. Yetkililer stant ziyaretleri sırasında  OTIM-ID programına ve uygulamalara yönelik fuar katılımcılarının sorularını cevaplandıracak.


İKSODER standında kariyer fırsatları teknikerleri bekliyor


Coolexpo soğutma tekniği uzmanlık fuarı Meslek Yüksek okulu mezunu veya son sınıf öğrencileri ve sektör çalışanları için kariyer fırsatları yaratacak.

İklimlendirme soğutma teknikerleri ve/veya adayları İKSODER tarafından oluşturulan veri bankasına kayıt yaptırarak sektör firmalarına ulaşabilme fırsatı, nitelikli tekniker talebi olan firmalar ise aradıkları personeli kaynağından bulma fırsatı yakalayacak.

İKSODER standı fuar boyunca sektör firmaları ve eğitimli teknikerlerin buluşma yeri olacak. 


Teknik Liseler yarışıyor, kazanıyor


Coolexpo soğutma tekniği uzmanlık fuarı ilk iki gün boyunca İstanbul’da eğitim veren Endüstri Meslek Liselerinin katılacağı “Arıza Teşhisi” yarışmasına ev sahipliği yapacak. 

Yarışmaya katılan; Samandıra EML, Yakacık EML, İsmet Aktar EML, Güllübağlar EML, Bağcılar Endüstri Meslek Lisesi fuarın ilk günü aynı heyecanı paylaşacak. 12 şubat perşembe günü saat 14.00 da başlayacak eleme yarışmasına katılan beş okulun ekipleri ikinci tura kalabilmek için çaba sarfedecek.

İlk gün eleme yarışmaları sonucunda ikinci gün yarışmaya hak kazanan finalist üç okulumuz arasından birinci, ikinci ve üçüncüyü belirleyecek final yarışması 13 şubat cuma günü saat 14.00 da başlayacak. 

Yarışmanın hakemleri  Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Bulgurcu, Yrd. Doç. Dr. Ayhan ONAT Kadir İsa, Mr. Robert Bates gözetiminde ter döken finalist okullar Balıkesir’de faaliyet gösteren DENEYSAN tarafından üretilmiş Arıza Bulma Simülatörlerini yarışma sonuçlarına göre kazanma şansını elde edecek. Birinci okula 7000 TL, ikinciye 6000 TL ve üçüncüye 4000 TL değerindeki deney üniteleri hediye edilecek.

Yarışmanın 1.si, 2.si ve 3.sü okullara fuarın son günü saat 17.00 da gerçekleşecek olan kapanış seremonisinde yarışma ödülleri ve sertifikaları takdim edilecek.  


Uluslararası gündem Seminer Programı ile Coolexpo’da 


Coolexpo soğutma tekniği uzmanlık fuarı üç gün boyunca dünya soğutma sektörünün gündemini yansıtan seminerlere sahne olacak.

Seminer verecek yerli yabancı davetli konuşmacıların sunumlarında; Doğal soğutkanlar, kompresör teknolojilerindeki yenilikler, Isı eşanjörlerinde yenilikler, Mikro işlemcili kontrol, Soğutma uygulamalarında kullanılan el aletleri-iş güvenliği, Enerji korunumu, Fanlarda enerji verimliliği, Güneş enerjisiyle soğutma, Soğuk hatların yalıtımı, Sürekli teknik eğitim ve sertifikasyon gibi konular toplam 12 oturumla izleyicilerin ilgisine sunulacak. 


Seminer Programı


12 Şubat Perşembe

1. Sunum

Saat: 14.00

Konuşmacı: Önder Güvenç

Konu: Soğutkan olarak CO2 avantajları, dezavantajları

Firma: Johnson Controls International

2. Sunum

Saat: 15.00

Konuşmacı: Yücel Yorulmaz

Konu: El aletleri, uygulama teknikleri, iş güvenliği tedbirleri

Firma: Rothenberger

3. Sunum

Saat: 16.00

Konuşmacı: Fırat  Şen

Konu: Energy saving, elektronik valf, remote management and monitoring

Firma: CFM Soğutma / CAREL

4. Sunum

Saat: 17.00

Konuşmacı: Mustafa Ayhan

Konu: Güneş enerjisiyle soğutma

Firma: EBİTT

13 Şubat Cuma

1. Sunum

Saat: 13.00

Konuşmacı: Mr. Adam Glowala (Teknik satış mühendisi)

Konu: Copeland digital scroll kompresörler ve dijital kompresör teknolojisi ile kapasite kontrolu, Copeland Discus kompresörler ve buhar enjeksiyonlu scroll kompresörlerde  enerji verimliliği

Firma: Frigoduman / Emerson Climate Technologies GmbH

2. Sunum

Saat: 14.00

Konuşmacı: Mr. Fabio Tomi (Bölge satış sorumlusu), Mr. Enrico Crippa (AR-GE Müdürü)

Konu: Fanlarda enerji verimliliği

Firma: Frigoterm / ELCO Spa

3. Sunum

Saat: 15.00

Konuşmacı: Mr. Giacomo Pisano

Konu: Genel semi-hermetik, inverter uygulamalı semi-hermetik, CO2 uygulamalı semi-hermetik kompresörler

Firma: Çetinel Soğutma / DORİN

4. Sunum

Saat: 17.00

Konuşmacı: Mr. Mark Lowry (RSES Başkan Yardımcısı), Mr. Robert Bates (Delaware Technical and Community College IKS proğramında öğretim üyesi-NATE Mütevellisi)

Konu: Sürekli teknik eğitim, sertifikasyon ve A.B.D.?deki durum

Kurum: RSES / İSEDA

14 Şubat Cumartesi

1. Sunum

Saat: 12.00

Konuşmacı: Mr. Javier Moreno Nuez

Konu: ACC Kompresörleri

Firma: Atılım İç ve Dış Ticaret

2. Sunum

Saat: 13.00

Konuşmacı: Coşkun Mançuhan

Konu: İklimlendirme ve soğutma sektöründe kullanılan ısı değiştirgeçleri

Firma: Konuk Isı

3. Sunum

Saat: 14.00

Konuşmacı: Mehtap Dinçer

Konu: Soğuk hatlarda yalıtım

Firma: Ode Yalıtım

4. Sunum

Saat: 15.00

Konuşmacı: A. Mert Alta

Konu: Soğutma sistemleri enerji tüketiminde dijital termostatların önemi     

Firma: Cantek Soğutma Makineleri San. Tic. Ltd.Şti.


Etiketler


Slider Altına
Söyleşi