Panel radyatörler, yaratıcılıkta sınır tanımıyor...

17 Mayıs 2013 Dergi: Nisan-2013
Panel Radyatör, Türkiye’nin üretimde lider sektörleri arasında yer alıyor. Her ne kadar ülkemizde yaşanan ekonomik krizler radyatör pazarını olumsuz yönde etkilediyse de pazarın bugün yükselen bir ivme ile yoluna devam ettiği aşikar...

TOBB’un ‘2011 Türkiye İklimlendirme Sektör Raporu’ verilerine göre; “2000 yılında panel radyatör imalat miktarı 2.5 milyon metre iken 2008 yılında yaklaşık 9.5 milyon metre seviyesine ulaşmıştır. 2010 yılında imalat ile kapasite arasında 2.3 milyon metrelik fark oluşmuştur. 2011 yılında bu fark 2.9 milyon metreye yükselmiştir. 2000 yılında panel radyatör ihracat ile iç satışı miktarları arasında 41 bin metre fark mevcuttur. 2000 yılında ihracat miktarı 1.41 milyon metre iken iç satış miktarı 1.36 milyon metrede kalmıştır. 2007 yılından sonra düşüşe geçen ihracat, 2010 yılında tekrar artışa geçmiş ve 5.41 milyon metre seviyesine ulaşmıştır. 2011 yılında ise ilk kez iç satış ihracatı 55.000 metreyi geçmeyi başarmıştır.
2000 yılında panel radyatör kullanım oranı % 79 iken 2010 yılına kadar artış ve azalmalar yaşanarak 2010 yılına gelindiğinde tekrar % 78 oranına ulaşılmıştır. 2011 yılında ise imalat-kapasite oranı % 80 seviyesindedir.”  

Panel radyatörler, etkileyici ve yaratıcı tasarımları ile de mimarların gözde ürünleri arasında yer alıyor. Bugün değişik renk, model, malzeme ve desen seçenekleri ile mekanların dekoratif anlamda tamamlayıcısı rolünü de üstleniyorlar. Ayrıca, tasarlanan cam cephe binalar için kanal konvektörleri de alternatif bir çözüm sunuyor. Yine farklı seçenekleri ile bu ürünlerin de mekanın iç özelliklerine göre seçilebilmesi mümkün. Özellikle bu alanda tasarımların çeşitlenmesinin sebeplerinden en önemlisi, panel radyatörlerin ve kanal konvektörlerinin diğer ISK malzemelerine göre daha gözle görünür olmasından kaynaklı. Yani alınan bir klima santrali, durduğu yer açısından kimse tarafından görünmezken, panel radyatörler evlerin içinde ve göz önünde duran ürünler.

Görüldüğü üzere ISK alanındaki konfor kavramı, artık sadece iç hava kalitesi ile sınırlı değil. Günümüzde bu kavram, kullanılan malzemenin estetik özelliklerini de kapsayan bir kavram haline geldi. Değişik desenlerle renklendirilmiş bir klima santrali, sadece deseni ile tercih sebebi olur mu bilinmez ama radyatör pazarının tasarım alanında çok daha renkli gelişmelere açık olduğu bir gerçek...  Etiketler


Slider Altına
Söyleşi