Header Reklam
Header Reklam

Mutfak ve banyo tasarımları, konut alımlarını doğrudan etkiliyor

20 Mart 2015 Dergi: Mart-2015
Türkiye’de konut tiplerinin değişmesi, kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında inşaat sektöründe yaşanan hareketlilik, bazı alt sektörlere de ivme kazandırıyor. Banyo ve hazır mutfak pazarları, inşaat sektörünün gelişimine paralel olarak ülkemizin hızlı büyüme gösteren sektörleri arasında. Bu iki sektör, dünyada da pek çok yenilikle sürekli gelişiyor. Bu alanda yapılan çalışmalar, daha çok hijyen ve kullanım kolaylığını bir arada sunabilen ürünler geliştirme yönünde. Hijyen, bu ürün gruplarında tüm dünyada en çok aranan özellik ama araştırmalara göre Avrupa’da özellikle bu ürün gruplarında satın alma kararını etkileyen en önemli faktör.
Dünyada son yıllarda bu alanlarda ödüle layık görülen ürünlerin ortak özellikleri sade, şık ve tasarruflu olmaları. Minimalist çizgilerle tasarlanan ürünler bir de daha az tüketim vadediyorsa çok daha cazip hale geliyor. Suyun dijital kontrolü konusunda da pazar oldukça yaratıcı yeniliklere sahne oluyor. Dijital kontrollü bataryalar verimi de artırdığı için tercih ediliyor.
Banyolarda LED’li aydınlatma kullanımı oldukça artmış durumda. Banyo tasarımında artık şıklık da ön planda çünkü banyolar artık sadece duş ve tuvalet ihtiyacının dışında, bir yaşam alanına dönüştü. Özel banyo mobilyaları (koltuklar, dolaplar, kilimler v.s) artık başlı başına bir pazar. Banyolar artık birer giyinme odası rolünü de üstlenmiş vaziyette. Avrupa’nın genç nüfusundaki düşüş, tasarımcıları sade ve kolay kullanım sunabilecek güvenli ürünler dizayn etmeye yönlendiriyor. Yaşlı ve engelliler için “bariyersiz, fonksiyonel ve kolay kullanımlı” banyolar tasarlanıyor.
Türkiye’de konut alımlarını etkileyen en önemli faktörler arasında mutfak ve banyonun beğenilmesini saymak yanlış olmayacaktır. 2. İnşaat ve Konut Konferansı’nda yaptığı bir sunumda Hafele İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, bu konu ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Konut satışları ile ilgili şaşırtıcı bir gerçek var. Kadınların beğendiği bir konutun finansal sorunlar gibi nedenlerle satın alınmama ihtimali elbette vardır ama kadının beğenmediği bir konutun satın alınması mümkün değildir. Yani satın alma aşamasında en etkili unsur, kadınlardır. Bu sadece ülkemizde değil, dünyanın farklı coğrafyalarında da böyle. Kadınlar için evin mutfağı ve banyosu çok büyük önem taşıyor. Özellikle farklılık ve şıklık, kadınların satın alma kararlarını etkiliyor.” Yani mutfak ve banyolar artık kolay kullanım, şıklık, hijyen, güvenlik gibi pek çok faktörü bir arada sunan ürünlerle tasarlanıyor.

Gökçen Parlar Ünal
gokcenparlar@dogayayin.com
 
 
 

Etiketler


Slider Altına