Header Reklam
Header Reklam

Isı pompaları, Avrupa’nın en önemli ürün grupları arasında

15 Nisan 2023 Dergi: Nisan-2023

Dünyanın en büyük altyapı, bina, enerji, iklimlendirme teknolojisi ve yenilenebilir enerji fuarı olan ISH Frankfurt 2023, Almanya’nın Frankfurt şehrinde 13-17 Mart tarihleri arasında düzenlendi. Fuara Türk İklimlendirme Sektöründen 128 firma katıldı. ISH Frankfurt’un odak noktası,” inşaat sektöründe iklim koruma hedeflerine ulaşmak için somut çözümler” oldu. Karbondan arındırma, yenilenebilir enerjilerin kullanımı ve daha fazla enerji verimliliği başlıkları ise tüm dünyada olduğu gibi fuarda da en önemli konu başlıkları arasındaydı.

Enerji geçişinin önemli bir bileşeni olarak ısı pompaları, fuarda en çok dikkat çeken ürün gruplarıydı. Türkiye iklimlendirme pazarı henüz bu ürün gruplarında yeterli gelişimi gösterememiş olsa da Avrupa, ısı pompası konusunda bir hayli yol kat etmiş durumda. Bunda, yaşanan aşırı iklim koşullarının ve Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı enerji krizinin payı da çok büyük elbette. Avrupa Isı Pompası Birliği (EHPA) verilerine göre sadece 2022 yılında toplam üç milyon adet ısı pompası satıldı. Bu rakam, ısı pompası pazarının bir önceki yıla göre yüzde 38 büyüdüğü anlamına geliyor.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hakkı Şanal, konu ile ilgili yaptığı bir açıklamada şunları söylüyor: “Yeşil mutabakat sonrasında ısıtma sistemlerinde de köklü değişiklikler göreceğiz. Ülke olarak çok güçlü olduğumuz kombi üretimi özellikle Avrupa’da yavaşlama trendine girecek. Bu yıl özellikle ısıtma cihazları ihracatındaki payımızdaki küçülmeden de bunu görüyoruz. Bu noktada ısıtma ekipmanları üreticisi firmalarımızın ısı pompası üretimine yönelik hazırlıkları öne çıkacak. Bu yatırımları ülkemize çekebilmek adına ve ihracatımızın da bu değişimde zarar görmemesi için ısı pompası üretimlerinin stratejik ürün kapsamına alınması gerekiyor. İç pazarın büyütülmesi noktasında devletin uygulayacağı birtakım teşviklerle yatırım desteklerine ihtiyacımız var.”

Türkiye iklimlendirme sektörü şu sıralar başka bir organizasyonun heyecanını yaşıyor; teskon+SODEX. 26-29 Nisan 2023 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek kongre ve fuar, “mekanik tesisatta dönüşüm” konusuna odaklanacak. Isı pompaları, bu dönüşümün önemli ürün gruplarından biri olacak. Mehmet Hakkı Şanal, Üntes olarak katılım gösterecekleri teskon+SODEX ile ilgili de “Bu yıl fuarın bizim için ayrı bir önemi var.  Nibe ve Üntes Heat-X ısı pompalarını standımızda sergileyeceğiz ve Üntes ısı pompalarını ilk kez müşterilerimizin beğenisine sunmuş olacağız. Ege Bölgesi ısı pompaları konusunda önemli bir pazar, bu sebeple fuardan güzel sonuçlarla ayrılmayı planlıyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda hassas bir markayız, ısı pompalarımız da toprak, su ve havadaki enerjiyi kullanarak çalışan, yüksek enerji verimliliği ve çevre dostu özellikleriyle öne çıkan bir ürün. Yüksek enerji verimli ve düşük CO2 emisyon değerlerine sahip ürünlerimizle sağlıklı iklimlendirme çözümleri sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye, ilgili teşviklerin sağlanmasını ve farkındalığın yaratılmasını sağlayabilirse, ısı pompaları gelecekte Türkiye için de çok hızlı gelişecek ve en önemli pazarlar arasında yer alacaktır.Slider Altına