Header Reklam
Header Reklam

İklim Değişikliğini Azaltmak için Soğutma Teknolojisini Yeniden Keşfetmek Gerekiyor

16 Ağustos 2023 Dergi: Ağustos-2023
İklim Değişikliğini Azaltmak için Soğutma Teknolojisini Yeniden Keşfetmek Gerekiyor

Klima üniteleri modern yaşamın önemli bir parçası haline geldi, ancak bu basit soğutma teknolojisi 1940'lardan bu yana nispeten değişmeden kaldı. Yükselen sıcaklıklar ve ısı dalgaları gibi iklim değişikliği etkileri daha fazla klima kullanımını teşvik ettiğinden, serinlemek için gereken enerjideki artış, iklim değişikliğini kolayca hızlandırabilir. Bu döngüden kaçınmak için iklimlendirme, soğutma teknolojisinin temelden yeniden tasarlanması gerekiyor. Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, dünyadaki binalarda bulunan klima ünitelerinin sayısı, bugün sadece yaklaşık 2 milyar üniteden 2050 yılına kadar 5,6 milyar üniteye ulaşacak.

Mevcut klima teknolojisini daha verimli hale getirmenin birçok yolu var. Bazı yeni klima üniteleri, diğer hidroflorokarbonlardan daha az küresel ısınma potansiyeline sahip olan ve aynı zamanda gaz sıkıştırmak için daha az enerji harcayan, dolayısıyla elektrik tasarrufu sağlayan R32 olarak bilinen soğutucu akışkan kullanıyor. Bazı klimalar, ünitenin farklı ayarlarda çalışmasına izin veren "değişken hızlı kompresörler" olarak bilinen teknolojiyi kullanıyor. Bu teknoloji, elektrik faturalarından tasarruf edilmesine yardımcı olabiliyor. Çok yakında çok daha gelişmiş modeller pazara sunulacak. Küresel Soğutma Ödülü sahipleri Gree Electric Appliances ve Daikin Industries kuruluşlarının her ikisi de geliştirdikleri yeni tasarımlarında yine geleneksel buhar sıkıştırma teknolojisini kullandı, ancak bunlar; geliştirilmiş soğutucu akışkanlar ve dış ortam sıcaklıklarına göre ayarları değiştirebilen akıllı tasarımlardı.

Diğer şirketler, start-up'lar ve araştırmacılar, buhar sıkıştırma yöntemini tamamen ortadan kaldırıp kaldıramayacaklarını araştırıyorlar. Blue Frontier adlı bir girişim, havadaki nemi emen ve sıcaklığı kontrol etmek için bir tankta depolayan bir sıvı kullanıyor. Şirkete göre, bu yaklaşım bir klimayı yıl boyunca çalıştırmak için gereken elektriğin yüzde 60'ına kadar tasarruf sağlayabilir. Bazı üreticiler, ısıyı yarı iletkenler arasında aktaran veya dört veya beş kat daha iyi performans gösteren manyetik alanlar kullanan hibrit teknolojiler geliştiriyor. Harvard Üniversitesi'ndeki bir grup araştırmacı, coldSNAP adını verdikleri bir klima prototipi geliştirdi. Prototip, bir soğutucu akışkan kullanmıyor, ancak havaya nem eklemeden iç mekanı soğutmak üzere suyu buharlaştırmak için seramik bir çerçeve üzerinde özel bir kaplama kullanıyor. Projedeki araştırmacılardan biri olan Jonathan Grinham, "Buhar sıkıştırma sistemine ve soğutucu akışkanları serbest bırakıp sıkıştırmaya çalışacak enerjiye ihtiyacımız olmadığımız için, bu sistemlerin enerji tüketimi çok çok daha düşük" diyor.

Yeni klima sistemleri üzerinde çalışanlardan bazıları, hidroflorokarbon (HFC) soğutucu akışkanlarını azaltan veya tamamen ortadan kaldıran çözümler buldular. Alternatifler arasında, düşük maliyetli katı hal toksik olmayan "plastik kristaller" ve önce havayı kurutarak soğumasını kolaylaştıran bir nem depolama pili tertibatı bulunuyor.

Bir diğeri, kompresör ve ısı eşanjörü performansını iyileştiren ve enerji sağlamak için dahili bir güneş paneli kullanan bir sistem. Penn State Üniversitesi'nin ses dalgalarını ve helyumu kullanarak sıcaklıkları düşüren termoakustik soğutma grubu gibi gerçek fütüristik yenilikler de söz konusu.

Klima satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Bu yeni tasarımlardan bazılarının pazara ulaşması yıllar alabilir ve ulaştıklarında ise geleneksel klimalardan daha pahalı olabilir. Alıcıların çoğunda satın alma kararlarını etkileyen ilk, bazen de tek faktör satın alma bedeli oluyor. Klimaların kullanımı esnasında ödenecek elektrik faturaları ancak ödeme zamanı geldiğinde göze batıyor. Daha pahalı bir ünite satın almanın uzun vadede tasarruf sağlayabileceği gerçeği görmezden geliniyor.

Alıcıların bir klima ünitesi satın almayı düşünürken üç şeye bakmaları tavsiye ediliyor: Kullanılan soğutucu akışkanın türü, verimlilik derecesi ve ünitenin değişken hızlı bir kompresörü olup olmadığı.  Bu kriterler, tüketicilere, klimalarının kendilerine çok yüksek elektrik faturasına mal olup olmayacağını ve iklim değişikliği sorununa gereksiz yere hizmet edip etmeyeceğini gösterebilir.

TESİSAT MARKETSlider Altına