Header Reklam
Header Reklam

Güneşle Soğutma

27 Haziran 2008 Dergi: Haziran-2008
Güneşle Soğutma
Son yıllarda, yaz ayları rekor seviyede sıcak geçiyor. Bundan en çok etkilenen bölgelerde, klima satışları da hızla artıyor. Özellikle iş merkezleri ve ofislerde iklimlendirme sistemleri, olmazsa olmaz koşul haline geliyor. Bu, klima satışları için iyi haber sayılabilir. Ama öte yandan enerji tasarrufu ve verimliliği açısından da yasal düzenlemeler birbiri ardına geliyor. Yapılarda genellikle en çok enerji tüketen sistemlerden biri de iklimlendirme sistemleri olduğuna göre, pazar, enerji açısından daha verimli ve daha tasarruflu sistemlere doğru kayıyor. Hangi hızda? İlk yatırım maliyetlerinin “kabul edilebilir” seviyeye çekilmesine paralel bir hızda. 


Geleneksel soğutma sistemleri, genellikle elektrikle çalışıyor. Bunun pek çok dezavantajı var: primer enerji tüketimini artırıyor, bu ise çok yüksek bir maliyet getiriyor. Ayrıca bu sistemlerin çoğu, çevreye zararlı etkileri bulunan soğutucu akışkanlar kullanıyor. Bu dezavantajlara karşı neler yapılıyor? Enerji verimliliği düşük olmayan yeni soğutucu akışkanlar üzerinde çalışılıyor ve alternatif enerji kullanan sistemler geliştiriliyor.

Bu süreçte devreye güneş enerjisi giriyor. Güneş, artık yapıların hem ısıtılmasında hem de soğutulmasında kullanılıyor. Soğutma ihtiyacının en yüksek olduğunda, güneş de en etkin olduğu döneminde. Yani soğutma ihtiyacını karşılayacak en iyi performansı gösterebilir. Üstelik güneş enerjisiyle soğutma sistemleri su, tuzlu su veya benzeri zararsız akışkanlarla çalışır, bu yönüyle de çevre dostudur. Soğutulmuş su kullanan sistemlerde primer enerjiden % 40-60 arasında, muazzam bir tasarruf söz konusudur. Bu, elektrik şebekesindeki -özellikle çok sıcak günlerdeki- büyük yükü de azaltır. Güneş enerjili ısıtma ve soğutma sistemini atık ısıyı değerlendirebilecek bir sistemle entegre edebilirsek olabildiğince çevre dostu ve ekonomik bir yapı kurmuş oluruz.

Her ne kadar güneş enerjisiyle soğutmanın büyük bir potansiyeli varsa da şimdilik yüksek yatırım maliyetleri önemli bir engel teşkil ediyor. Geleneksel soğutma sistemleri ile karşılaştıracak olursak, ilk yatırımda aşağı yukarı 2-2.5 kat daha yüksek, ayrıca güneş enerjisi ile soğutma sistemlerinin yıllık işletim giderleri de hala geleneksel sistemlere kıyasla 1.2-1.5 kat daha fazla. fiimdiye kadar, güneş enerjili büyük hacimli soğutma sistemleri başarıyla çalıştı; ancak, evsel kullanımlı küçük sistemler hala geliştirilme sürecinde. Hali hazırda Avrupa’da işletmede bulunan 120 büyük hacimli sistem var. 


Güneş enerjisi ile soğutmanın sahip olduğu büyük potansiyelin hayata geçirilmesi için sadece maliyetlerinin kabul edilebilir seviyelere inebilmesi bekleniyor.


Etiketler


Slider Altına