Header Reklam
Header Reklam

Geçtiğimiz Yıl Avrupa Isı Pompası Pazarında Yeni Bir Rekor Kırıldı

13 Temmuz 2023 Dergi: Temmuz-2023
Geçtiğimiz Yıl Avrupa Isı Pompası Pazarında Yeni Bir Rekor Kırıldı

Avrupa'da inşaat sektörü, 2022'de ısı pompası satışlarındaki Fransa'nın liderliğindeki rekor büyüme sayesinde her zamankinden daha fazla sera gazından kaçınıyor. Avrupa Isı Pompası Birliği'nin (EHPA) 2023 pazar raporuna göre; geçtiğimiz yıl satılan 3 milyon ısı pompası ile ısı pompası toplam kurulumu 20 milyona çıktı. Bu, Yunanistan’ın yıllık emisyon hacmi kadar, yani 52.5 Megaton sera gazı salımını önlüyor.

Avrupa Isı Pompası Derneği Genel Sekreteri Thomas Nowak: “2022, Avrupa ısı pompası satışları için olağanüstü bir yıldı. Avrupa ısı pompası satışları 2022'de +%38,9 arttı. Bununla birlikte ısı pompalarının iklim eylemi, enerji bağımsızlığı ve istihdam açısından getirdiği faydaların temeli sağlamlaştırıldı. Bu, şüphesiz ısı pompalarının parlak on yılıdır” dedi.

Geçen yıl ısı pompası pazarında güçlü büyüme kaydeden Fransa, ısı pompaları yoluyla sera gazı emisyonlarını 16 Mt'ın oldukça üzerinde önleyerek bu alanda başı çekiyor.

İşler bu tempoyla devam ederse, AB iklim yasasının gerektirdiği gibi, bina sektörü 2050 yılına kadar ısıtma ve soğutmayı karbondan arındırma hedefini tutturamayacak. Bunun nedeni, pazarın sübvansiyonlar ve vergilendirme açısından hâlâ büyük ölçüde fosil yakıtlardan yana olması. Ancak, sorunun yakında Avrupa Komisyonu tarafından, temiz çözümler konusunda durumu daha adil hale getirmeye yardımcı olacak, yaklaşan AB Isı Pompası Eylem Planı’nda ele alınması bekleniyor.

EHPA'nın AB işlerinden sorumlu başkanı Jozefien Vanbecelaere; “Isı pompaları, net sıfır emisyona ulaşmak için öncü bir role sahiptir, ancak onları merkezi konuma getirmek için hükümetlerin net sıfır politika sinyalleri vermesi gerekir. Bunu, elektriğe göre gazı tercih eden çarpık fiyatlandırmayı ele alarak ve AB Komisyonu'nun önerdiği bağımsız fosil yakıtlı kazanları terk etme teklifini destekleyerek yapabilirler" dedi.

Geçen ay, EHPA ve Avrupa İklim Vakfı, 20'den fazla katkıda bulunan kuruluşla birlikte bir "AB ısı pompası hızlandırıcı" raporu yayınladı ve bunu Avrupa Komisyonu'na teslim etti. Bu rapor, ısı pompasının daha hızlı devreye alınmasına yönelik engelleri ve çözümleri tanımlıyor. Rapor aynı zamanda Komisyonun 2023'ün sonuna kadar çıkacak olan ısı pompası eylem planına da girdi sağlayacak.

Avrupa'daki tüm pazarlarda önemli bir büyüme yaşandı. En güçlü büyüme; Belçika'da (+%118,0), Polonya'da (+%112,0) ve Çek Cumhuriyeti'nde (+%105,9) kaydedildi. Avrupa ısı pompası toplam satışının %87'si sadece on ülkede oldu. 2022'de Avrupa'nın en büyük ısı pompası pazarları Fransa (621 776 ünite; 2022'ye göre +%15,8 büyüme), İtalya (513 535; +%35,2), Almanya (275 697; +%59,0), İsveç (215 373; +%61,3) ve Polonya (207 992; +%112,0) oldu. En büyük mutlak kazanımlar İtalya (133.564), Polonya (109.890), Almanya (102.310), Fransa (84.665), İsveç (81.875) ve Finlandiya'da (66.984) elde edildi. İskandinav ülkeleri, bina stoğunda ısı pompaları için en büyük pazar penetrasyonunu gösteriyor ve yenileme sektöründe de teknolojiden önemli paylar alıyor. Toplamda, İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya 40.092 adet hacminde büyüdü. Ancak, İsveç pazarına yönelik rakamlar havadan-havaya ısı pompalarındaki büyümeyi içermiyor. Bu nedenle, İsveç pazarı gerçekte verilerin gösterdiğinden daha iyi bir performansa sahip görünüyor. Finlandiya pazarı olgunlaşırken, Avrupa için önemli bir büyüme perspektifi ortaya koyuyor. Tüm ülkeler Finlandiya ile aynı pazar penetrasyonuna sahip olsaydı, Avrupa'daki ısı pompalarının yıllık satış sayısı bugünkünden yedi kat daha fazla olurdu... Sonuç olarak, ısı pompası pazarı, ısıtma sektörünün önemli ölçüde karbondan arındırılmasıyla paralel olarak gelişimini sürdürecek.Slider Altına