Header Reklam
Header Reklam

Durgunluk Dönemlerinde Reklamın Önemi

03 Temmuz 2008 Dergi: Aralık-Ocak 2001
2000 yılına ait bu sayıyı hazırlarken en çok konuşulan konuların başında kasım ayında yaşadığımız finansal kriz geliyordu. Bankacılık sisteminde ortaya çıkan fakat sonuçları itibariyle toplumda oluşmaya başlamış iyimser havayı bir anda yok eden finansal krizin etkilerini bu yılın ilk birkaç ayında da göstereceği anlaşılıyor.

Dolayısı ile bir yandan herşeye rağmen düşme eğilimini devam ettiren enflasyon oranlarına sevinirken, öbür yandan 2001 yılının ilk altı ayında işlerin arzu ettiğimiz gibi iyi olamayacağını görüyoruz. Ekonomimizin yapısal sorunlarından kaynaklanan, kimi kez de uluslararası gelişmeler nedeniyle yaşadığımız ekonomik sorunlardan ülkemizdeki tüm sektörler gibi mekanik tesisat sektörü de etkilenmektedir. Özellikle herşeyin hızlı geliştiği, büyüme trendinin yaşandığı günlerde yapılan hataların bedeli ağır olmaktadır. Öte yandan kriz dönemlerinin kriz yönetimini bilen firmalar için çok az kayıp ve belki de kazançla atlatıldığı da unutulmamalıdır.

Sektör firmalarımızda görev yapan iletişimci dostlarımın bildiği bir gerçek kriz dönemlerinde yapılan tanıtım ve reklam çalışmasından daha fazla verim alınabildiğidir. Kriz dönemlerinde firmaların ilk tasarruf olarak kırtasiye ve reklam bütçelerini kısmaları bilinen bir yanlış uygulamadır. Bu nedenle mecralarda sayıca azalan ilanlar arasında reklama yatırım yapan firmalar öne çıkmaktadır. Burada önemli olan reklam ajanlarının da önereceği gibi doğru mecra tercihidir.

Pazarlama ve satış politikasına uygun planlanacak doğru mecralar ile kriz dönemlerinde reklam yatırımlarının diğer dönemlere oranla daha çok geri dönüşü olacağı bilinmelidir. Bu çerçevede şubat ayında Antalya'da gerçekleşecek olan Sodex fuarı katılımcılarırın da kazançlı çıkacağını söylemek iletişimciler için doğru bir önerme olacaktır. 2001 yılında da hedef kitle içinde tanımlanmış bir kişiye yönelik en ekonomik ve en efektif tanıtım kanalı olarak sektörel fuar ve dergilerin öne çıkacağı bilimsel bir olgudur. Endüstrileşmiş ülkelerde yayımlanan sektör dergilerinin gelişmişliği ve ticari fuarların büyüklüğü bu olgunun yeterli kanıtıdır.

Yeni yılın ilk birkaç ayı durgun geçse de sektörümüz için gelişmenin yaşandığı güzel bir yıl olacağını umuyor, tüm okurlarımıza sağlık ve esenlik diliyoruz.

Saygılarımla,
İsmail CEYHAN
iceyhan@dogayayin.com

Etiketler


Slider Altına