Header Reklam
Header Reklam

Dünyanın Enerji Bağımsızlığı Çabası, Bazı Sektörlerde Patlama Yaratacak

03 Mart 2022 Dergi: Mart-2022
Dünyanın Enerji Bağımsızlığı Çabası, Bazı Sektörlerde Patlama Yaratacak

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş, dünyada “enerji bağımsızlığı”nın önemini de gözler önüne serdi. Rusya, sahip olduğu doğalgazı Avrupa’ya karşı en büyük koz olarak kullanırken başta AB ülkeleri olmak üzere tüm dünya, enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulmanın yollarını aramaya başladı. Bu noktada tüm dünyanın gözü, yenilenebilir ve alternatif enerji kaynakları ile maksimum enerji tasarrufu sağlayabilen ürün ve sistemlere çevrildi.
Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) hazırladığı Avrupa Birliği'nin (AB) Rus Gazına Bağımlılığını Azaltmak için 10 Maddelik Planı, dijital ortamda düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Plana göre, Avrupa'nın sıfır emisyon hedefleri kapsamındaki adımları gaz kullanımı ve ithalatını giderek azaltıyor fakat Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaş nedeniyle Rus gazına bağımlılığı kısa sürede azaltmak için önlemler gerekiyor.
IEA'nın 10 maddelik planı kapsamında, Rusya ile herhangi bir yeni gaz sözleşmesi imzalanmaması, Rus gazı dışında bir yıl içinde 30 milyar metreküp doğalgaz sağlayabilecek alternatif kaynakların artırılması ve gaz depolama sisteminin güçlendirilmesi öne çıkıyor. Güneş ve rüzgar enerjisi projelerinin kurulumunu hızlandırarak gaz tüketiminin bir yıl içinde 6 milyar metreküp azaltılabileceği, biyoenerji ve nükleer enerji üretiminin artırılarak 13 milyar metreküp gaz kullanımının önlenebileceği öngörülüyor.
Isı pompalarının yaygınlaştırılması, tüketicilerin termostat sıcaklığını bir derece düşürerek gaz tüketiminin bir yılda 10 milyar metreküp azaltılması, enerji verimliliğine yönelik iyileştirmelerin hızlandırılması ve kırılgan elektrik tüketicilerini yüksek fiyatlardan korumak için kısa vadeli vergi önlemleri alınması planda öne çıkıyor. Böylece, AB'nin bir yıl içinde Rus gazına bağımlılığının üçte bir oranında, bir başka deyişle 50 milyar metreküp, azaltılabileceği hesaplanıyor. IEA verilerine göre, geçen yıl AB Rusya'dan 155 milyar metreküp doğalgaz ithal etti. Bu ithalat AB'nin toplam gaz ithalatının yüzde 45'ini ve toplam gaz tüketiminin yüzde 40'ını karşıladı.
IEA Başkanı Fatih Birol, toplantıdaki konuşmasında, AB'nin Rusya ile 15 milyar metreküplük doğalgaz kontratının kısa süre içinde sona ereceğini belirterek, "Rusya'nın gaz kaynaklarını ekonomik ve siyasi bir silah olarak kullanması Avrupa'nın önümüzdeki kış için Rusya'nın gaz arzı konusunda kayda değer bir belirsizlikle yüzleşmeye hazır olması için hızlı hareket etmesi gerektiğini gösteriyor" diye konuştu. Birol, söz konusu 10 maddelik planın AB'nin Rus gazına bağımlılığını azaltırken temiz enerji dönüşümünü de desteklediğini aktardı.
AB Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson ise AB'nin Rus gazına bağımlılığını azaltmasının stratejik bir zorunluluk olduğunu ifade etti.Fransa Ekolojik Dönüşüm Bakanı Barbara Pompili, doğalgaz bağımlılığını azaltmak için "mucize bir reçetelerinin" olmadığını fakat alınabilecek birçok önlem bulunduğunu dile getirdi.
Bütün bu gelişmeler, Türkiye’nin de enerjide dışa bağımlılığını azaltmak üzere atacağı adımları hızlandıracaktır. Görünen o ki; dünyanın “Enerji Bağımsızlığı” çabası, bazı sektörlerde ‘patlama’ yaratacak.

IEA rapounun tamamına ulaşmak için tıklayın


Etiketler


Slider Altına