Header Reklam
Header Reklam

Covid-19 HVAC Sektöründe de Taşların Yerini Değiştiriyor

21 Mayıs 2020 Dergi: Mayıs-2020

Covid-19, bazı iş kollarını ciddi anlamda baltalarken bazılarını da geliştiriyor ya da önem sıralamasını değiştiriyor. Hastalığın yayılma hızını düşürebilmek için havalandırma, iç hava kalitesi gibi kavramlar da süreç içinde önemini daha da artırıyor. Filtrasyon ve UV sistemlerinin önümüzdeki günlerde çok önemli bir hale geleceği öngörülüyor. Kamuya açık büyük ölçekli yapılarda merkezi havalandırma sistemlerinde ne gibi önlemlerin alınacağı tartışılıyor. Normalleşme sürecinde AVM’lerin öncelikli olarak açılması da tartışmaların odağında yerini alıyor. %100 taze havalı sistemlerin önemi ise artık tartışılmayan bir gerçek olarak kabul görüyor.
ASHRAE, EUROVENT, REHVA gibi dünyanın önde gelen iklimlendirme sivil toplum örgütleri, yayınları ile bilimsel olarak doğru havalandırmanın önemini vurgulayarak, havalandırma sistemlerinde alınması gereken önlemler konusunda önerilerini sektörle paylaşıyor. İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, “Ülkemizin ve dünyanın içinden geçtiği süreç, yaşam alanlarımızda iklimlendirmenin önemini bir kez daha gündeme getirdi. Yaz ayına gireceğimiz bu günlerde mevsim normalleri çerçevesinde sıcaklığın artması ile klima kullanımının pandemi ile ilgili bulaş etkisinin olup olmadığı gündeme gelecek. İSKİD olarak bu konuda güncel olan araştırma verilerini paylaşarak toplumu klima kullanımı konusunda bilgilendirmeye devam edeceğiz” diyor.
Pandemi süreci yerli üretimin önemini tüm dünyaya öğretmesi açısından da önemli. AB içinde birlik ülkeleri birbirlerine maske dahi gönderemedi… Yaşanan solunum cihazı sıkıntısı erken çözülebilse belki de ölüm oranları bir nebze olsun düşürülebilecekti. Sadece tıbbi malzeme konusunda değil, endüstrinin neredeyse bütün alanlarında hammadde ve komponent tedariki, önemli ölçüde kesintilere uğradı. Pek çok devam eden inşai projenin teslim sürelerinde uzatma talepleri geldi. 
Hammadde ve komponent tedarikinde tüm dünya için en başta gelen adres, Çin’dir. Çin’de sanayi üretimi bir önceki yıla göre Ocak ve Şubat aylarında %13,5 azaldı. Resmi Çin ticaret istatistiklerine göre, ülkenin ithalatı Ocak ve Şubat aylarında ABD doları bazında yüzde 4 azalırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracat aynı yüzde 17 azaldı. Çin’den yapılan ihracat dünyadaki tüm bölgelere geriledi. ABD ve Çin arasındaki süregelen ticaret anlaşmazlıkları nedeniyle ticaretin zaten bir yıldan fazla bir süredir azaldığı Kuzey Amerika hariç, bu düşüş tüm dünyada ciddi boyutlarda yaşandı. Küresel alanda üreticilerin çoğu, böylesi bir kısıtlılık koşulları çerçevesinde, yeni tedarikçi arayışına girdi. Böyle olunca, pek çok konuda yerli üretimin eksik kaldığı ülkemizde de yerli üretimin önemi tekrar gündemde yerini aldı. Konuyla ilgili çok doğru bir tespit de düzenlenen bir webinarda Aironn firmasından Uğur Akgül’den geldi: “Yaşadığımız ekonomik krizlerde, ambargolarda, dışa bağımlılığımızın bizi zorladığı dönemlerde, mesela Kıbrıs Barış Harekâtı’nda 60 dolarlık uçak parçasını 600 dolara aldığımızda, yerli üretimin önemini gördük… İster malzeme üretsin isterse hizmet, işini layıkıyla yapan, Türk üreticiye sahip çıkalım. Çıkalım ki; istihdam sağlayalım, küresel güçlü markalar çıkartalım, ihracat yapalım, ülkeye döviz gelsin, ülkeye yaptığımız mühendislik yatırımlarını güçlendirelim, dışa bağımlılığı azaltalım, değer mühendisliği yapalım, ülkemizin ihtiyacı olduğunda; ambargoda-savaşta-kötü ekonomide-pandemide burada olabilelim.”


Gökçen Parlar Ünal
gokcenparlar@dogayayin.comSlider Altına