Header Reklam
Header Reklam

Başarısını her geçen gün artıran iklimlendirme sektörünün kalbi ISK-SODEX’te atacak

19 Eylül 2021 Dergi: Eylül-2021
Başarısını her geçen gün artıran iklimlendirme sektörünün kalbi ISK-SODEX’te atacak

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), Türk İklimlendirme Sektörü’nün, 2021 yılının Ağustos ayında yaptığı yaklaşık 523 milyon dolarlık ihracat ile 4 milyar dolarlık ihracat büyüklüğünü geçtiğini açıkladı. Verilen bilgilere göre sektörün ihracatı, 2020 Ağustos ayına göre yüzde 40,9, 2021 yılbaşından bu yana ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47,2 oranında arttı. Sektörün, 2021 yılbaşından bu yana Türkiye ihracatından aldığı pay ise yüzde 2,9 seviyesine ulaştı. Tüm alt ürün gruplarında ihracatını artıran Türk İklimlendirme Sektörü, Ocak-Haziran 2021 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, Isıtma Sistem ve Elemanları alt sektöründe yüzde 54,5, Soğutma Sistem ve Elemanları alt sektöründe yüzde 31,4 Klima Sistem ve Elemanlarında yüzde 29,6, Tesisat Sistem ve Elemanlarında yüzde 37,4, Havalandırma Sistem ve Elemanlarında ise yüzde 50,7, Yalıtım Malzemelerinde ise yüzde 40,8 ihracat artışı sağladı. Ocak-Haziran 2021 içerisinde ihracatın en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve Romanya oldu.
İklimlendirme sektörü, uzun zamandır heyecanla beklenen ISK SODEX fuarı için de geri sayıma başladı. Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından, T.C. Ticaret Bakanlığı, KOSGEB ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) destekleriyle düzenlenen fuarın ana teması, dünyanın içinde bulunduğu Covid-19 pandemisine de vurgu yapıyor. ISK-SODEX Fuarı, bu sene “Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri” temasıyla düzenleniyor. 29 Eylül – 2 Ekim 2021 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek ISK-SODEX Fuarı, ısıtma, soğutma, klima, havalandırma, yalıtım, pompa, vana, tesisat, su arıtma, yangın, havuz ve güneş enerjisi sistemleri başta olmak üzere iklimlendirme sektörünü temsil eden profesyonelleri buluşturacak. Fuara ilgi de oldukça büyük. Yerli ve yabancı firmaların Ağustos ayı içinde satın aldıkları alan 34 bin metrekarenin de üzerinde oldu. Fuara Rusya, İtalya, Almanya, Ukrayna, İran, Özbekistan ve Fransa’dan firmalar da yoğun ilgi ve katılım gösteriyor. 

ISK-SODEX ile ilgili görüşlerini paylaşan ISKAV Başkanı Taner Yönet, “Fiziksel buluşmaların en büyük organizasyonlarından biri olan fuarlar hepimizi heyecanlandıran büyük etkinliklerdir. Küresel salgın süresince gündemde olan ve sağlık sisteminden sonra en çok konuşulan ve önem verilen konunun İklimlendirme sistemleri ve hijyen olması da ISK-SODEX Fuarı’nın önemini artırmaktadır” diyor.

ISK-SODEX’in B2B İkili İş Görüşmeleri bölümünde ise İSİB’in davetlisi olarak 53 ülkeden yaklaşık 250 sektör profesyoneli satın almacı katılacak. İSİB organizatörlüğünde düzenlenen B2B İkili İş Görüşmeleri, ISK-SODEX katılımcı ve ziyaretçileri için yeni iş bağlantıları kurma ve geliştirme olanağı sağlayacak.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan İSİB Başkanı Mehmet Şanal “15. Uluslararası ISK-SODEX Fuarı’nın geldiği noktayı COVID-19 salgını koşullarına rağmen daha yukarı çıkaracağımıza inanıyorum. Sektörümüzün yeni dönemde tüm dünya için üstlendiği görev konusunda hepimiz çok bilinçliyiz. Dünyanın havasını değiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye İklimlendirme sektörü olarak bu bilinçle ürettiğimiz ürünlerimizi ihracat hedefimizdeki ülke temsilcileri ile buluşturacağız. Bu sebeple İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği olarak uluslararası ziyaretçi sayısını artırmak en önemli amacımız” diyor.
Bizler de uzun bir pandemi arasından sonra gerçekleştirilecek ISK SODEX fuarının tüm katılımcılar ve sektörümüz açısından verimli ve faydalı geçmesini diliyoruz. Slider Altına