'Astarı yüzünden pahalı mı, değil mi?' hesabı

12 Nisan 2010 Dergi: Aralık-2009

Pompa sistemleri, dünyada elektrik tüketiminin yaklaşık % 20'sinden sorumlu. Endüstriyel tesislerde bu oran % 25 ile % 50 arasında değişiyor. Evsel elektrik tüketiminin yaklaşık % 15'i, ısıtma sistemlerinin kalbi, sirkülasyon pompalarına ait. Bu hatırı sayılır enerji tüketicisi sistemlerin seçilmesinde, yenilenmesinde ilk, hatta tek kriter satın alma bedeli olduğu sürece, pompalar ve enerji faturaları dost olamayacak gibi görünüyor.

Bu alanda öngörülecek iyileştirmelerle elde edilecek tasarrufun yanı sıra, önemli bir pazar segmenti de ortaya çıkıyor. Küresel pompa pazarının yıllık 29 milyar USD, beraberinde vana ve aktüatör pazarının da 30 milyar USD olduğu düşünülecek olursa "Eko" ürün dalgasının pazar değerinin önemi netleşecektir. Bazı çalışmalar, sistem iyileştirmeleri ile (pompanın ve/veya kontrol sisteminin değiştirilmesi vb) pompa sistemlerinde % 30-50 arasında enerji tasarrufu yapılabileceğine işaret ediyor.

Hydraulic Institute ve Europump'un ortak çalışması ile pompaların ömür boyu maliyetlerini analiz edecek bir program (LCC) geliştirildi. "Yaşam Boyu Maliyet" kavramının formülü ve bileşenleri şöyle:

LCC = Cic + Cin + Ce + Co + Cm + Cs + Cenv + Cd

LCC = yaşam boyu maliyet

Cic = ilk yatırım/satın alma maliyeti (pompa, sistem, boru, yardımcı elemanlar)

Cin = tesis ve işletmeye alma (eğitim dahil)

Ce = enerji maliyetleri (pompa tahrik ünitesi, kontroller ve yardımcı hizmetler dahil tahmini sistem işletim maliyeti)

Co = işletme giderleri (sistemin normal çalışmasını denetleyen eleman gideri)

Cm = bakım ve tamir giderleri (rutin bakımlar ve tahmini arızalar)

Cs = arıza süresi boyunca yaratılan maliyet (üretim kayıpları)

Cenv = çevresel maliyetler (yardımcı malzeme ve ekipmanların, pompalanan sıvının kirleticiliği)

Cd = işletimden alınması/atık maliyetleri (bölgesel çevrenin ıslahı ve yardımcı sistemlerin restorasyonu dahil)

Bu programla mevcut pompanın verimi ve maliyeti ile yenilemede seçilecek bir "eko" pompanın kıyaslaması yapılabiliyor, hatta bu yatırımın geri dönüş süresi hesaplanabiliyor.

Enerjinin hiç bir sistem için gözardı edilebilir faktör olamadığını kabul edersek, ürün ve sistem seçimindeki kıyaslamaları fiyattan verime kaydırmamız gerektiğini de kolaylıkla kabul edebileceğiz. TM


Etiketler


Slider Altına
Söyleşi