ASHRAE “RAL CRC 2015” Sektörü İstanbul’da Buluşturdu

22 Ekim 2015 Dergi: Ekim-2015

RAL CRC 2015, ASHRAE Turkish Chapter’ın ev sahipliğinde 2 - 4 Ekim tarihleri arasında Steigenberger Hotel Maslak İstanbul’da düzenlendi. Bu yıl “Kentsel Dönüşüm ve Enerji Verimliliği” başlığıyla gerçekleştirilen organizasyon, birçok kurum, kuruluş ve markayı dünyanın dört bir yanından gelen HVAC&R profesyonelleriyle buluşturdu. ASHRAE RAL-CRC 2015, bu ay, sektörümüzün en çok ilgi gösterdiği etkinlik oldu. Biz de bu nedenle bu sayımızda etkinlikle ilgili notlarımızı paylaşacağız:

Türkiye’nin de içinde bulunduğu ve “Region at Large (RAL)” adıyla anılan ve Hindistan’dan İngiltere’ye kadar uzanan ‘Geniş Bölge’de; Pakistan, Sri Lanka, Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Lübnan, Mısır, Yunanistan, Romanya, Sırbistan, Macaristan, Slovenya, Macaristan, Portekiz, İspanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda gibi pek çok ülke bulunuyor. ASHRAE her yıl, bu bölgelerde farklı bir tematik konu başlığı altında, “Chapters Regional Conference (CRC)” adıyla konferanslar gerçekleştirerek üyelerini bir araya getiriyor. RAL CRC (Region at Large Chapters Regional Conference); sektörel ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla kamu kurum/kuruluşları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, basın, özel sektör ve diğer tüm paydaşların içinde yer aldığı bir platform oluşturulmasına katkıda bulunan bir organizasyon olarak her yıl düzenleniyor.

Bu yıl Türkiye’de düzenlenen etkinliğe, başta ASHRAE Başkanı David Underwood ve RAL Başkanı Farooq Mehboob olmak üzere; ASHRAE RAL CRC 2015 Kongre Başkanı Prof. Dr. Barış Özerdem, ASHRAE Eski Başkanlarından Prof. Dr. William P. Bahnfleth, ASHRAE Başkan Yardımcıları Jim Vallort ve Prof. Dr. Walid Chackroun, ASHRAE Saymanı Prof. Dr. Bjarne W. Olesen, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz gibi isimler katıldı. Etkinliği, 25 ülkeden 400’ün üzerinde katılımcı izledi.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz, İklimlendirme sektörünün dinamik bir yapısı olduğuna vurgu yaparak: “10 bin kurum ve kuruluş bu alanda çalışıyor. Sektörde 500 bin çalışanımız var. Türkiye iklimlendirme sektörü giderek daha dinamik hale geliyor ve küresel pazarda daha yüksek bir rekabet gücüne kavuşuyor” dedi. Poyraz, Türkiye’nin iyi bir jeostratejik konumda yer aldığını ve bunun önemli bir avantaj olduğunu dile getirerek, güçlü inşaat sektörüne paralel Türkiye’nin makine ve mekanik inşaat şirketlerinin uluslararası projelere daha çok katılmaya başladığını anlattı.

ASHRAE Başkanı David Underwood, ‘Yeşil Bina Tasarımı ve Entegre Tasarım Yaklaşımı 189.1-2011 Standartlarının Tanıtılması’ konusunda bir sunum yaptı. Underwood sunumunda 189.1-2011 standardının tasarım bölümleri ve yapısına ilişkin detaylı teknik bilgiler verdi.

“Akıllı Binalar – Değişen Teknolojiler” konusunda sunum yapan Jim Vallort, sunumunda akıllı binalara giden yol haritasında izlenmesi gereken yöntemleri anlattı. Vallort “Sadece akıllı sistemler kullanmak, binayı akıllı yapmaz. Kullanılan ürünlerin birbiriyle iletişimde olması gerek Yani mobil teknolojilerin bina otomasyonuna entegresi, tek bir veri tabanında sistemin birleştirilmesi gerek. Binanın geleceğini önceden görmeye ve sorun çıkmadan çözüm üretmeye çalışın. Binaların geleceğe uyumlu olması, sürdürülebilirliktir” dedi.

Prof. Dr. Marija Todoroviç “Yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği yoluyla ozon ve iklim dostu kentsel dönüşüm ve öngörü kontrollü akıllı şebekelerin modellenmesi” hakkında bir sunum yaptı. Todorovic, ABD ve Belgrad’da gerçekleştirilen konut ve veri merkezi yenileme çalışmalarından bahsetti. Bunların dışında pek çok sunumun yapıldığı etkinlikte, ASHRAE’nin ileriye dönük stratejileri konusunda çok kapsamlı raporlar sunularak tartışıldı. Bu bağlamda öne çıkan hususların, Ocak 2016 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Orlando kentinde yapılacak yıllık toplantı gündemine getirilerek tartışılması kararlaştırıldı. Etkinlik, önümüzdeki yıl Tayland’ın Bangkok şehrinde yapılacak.Slider Altına
Söyleşi