Detaylı Ara
Ana Sayfa Hakkımızda Reklam Yazı Koşullarımız İletişim Abonelik-Alışveriş
English
Haberler
Etkinlik ve Fuarlar
Sektörel Fihrist
Arşiv
Bu Sayıda
Nisan 2015

Kullanıcı Adı
Şifre
Şifremi unuttum

E-bültenimizi almak ve avantajlardan yararlanabilmek için sitemize üye olun
Bookmark and Share
Tesisat Market
Eylül 2008
Sayı - 116
Sistem
Termal görüntülemenin önemi: Uygulama alanları, kullanıcıya sunduğu avantajlar ile testo 880 termal görüntüleme cihazı

Kızılötesi termografi, cisimlerin yaydığı gözle görme alanımızın dışında kalan ısı yayınımını, renkli görüntü ya da tonlama şeklinde görünür hale getirir. Bu yöntemle, ısınan mekanik ortamlar elektrik donanımlarında, bağlantı noktalarında, sigortalarda, kopma noktalarında direnç nedeni ile oluşan ısı değişimleri izotermler şeklinde algılanır.

 

Kızılötesi termografi cihazları görünmez kızılötesi ya da sıcaklık radyasyonu görüntüleri üretirler. Temassız sıcaklık ölçüm imkânı sunarlar. Hemen hemen tüm nesnelerin bozulmaları ve nesnelerde oluşan problemler ile birlikte sıcaklıkları artar. Bu da termal görüntüleme cihazlarını çeşitli uygulamalarda çok değerli bir problem teşhis aracı haline getirir. Endüstride üretim verimliliğini ve kalitesini arttırmaya, enerjiyi yönetmeye, üretim kalitesini arttırmaya ve iş güvenilirliğini ilerletmeye çalışırken, termal görüntüleme cihazları için yeni uygulama alanları da doğmaya devam etmektedir.

 

Termal ya da kızılötesi enerji dalga uzunluğu insan gözünün tespit edemeyeceği kadar uzun olduğu için görünmez olan ışıktır; bizim sıcaklık olarak algıladığımız elektro-manyetik spektrumun bir parçasıdır. Görünür ışığın aksine, kızılötesi dünyasında mutlak sıfırın üzerinde sıcaklığa sahip her şey ısı yansıtır. Hatta buz küpleri gibi çok soğuk nesneler bile kızılötesi radyasyon yayarlar.

 

Bir nesnenin sıcaklığı ne kadar yüksekse yaydığı termal radyasyon da o kadar büyük olur. Kızılötesi sayesinde gözlerimizin göremediğini görürüz. Bazen bir termal (IR) görüntüleme cihazı ile problemi teşhis etmek yeterli olmaz. Aslında doğru sıcaklık ölçümü olmaksızın tek başına bir kızılötesi kamera görüntüsü bir elektrik bağlantısının ya da aşınmış bir mekanik parçanın durumu hakkında çok az şey söyler. Birçok elektrikli hedef, oda sıcaklığının oldukça üstünde olan sıcaklıklarda düzgün bir şekilde çalışır. Ölçümsüz bir kızılötesi görüntü yanıltıcı olabilir çünkü aslında olmayan bir problemi varmış gibi gösterebilir. Sıcaklık ölçüm özelliğine sahip kızılötesi kameralar kestirimci bakım profesyonellerinin elektriksel ve mekanik hedeflerin çalışma durumları hakkında doğru hükümler verebilmelerini sağlar. Sıcaklık ölçümleri daha önceki sıcaklık ölçümleriyle ya da aynı anda benzer bir ekipmanın kızılötesi bulgularla karşılaştırılabilir ve bunun sonucunda önemli bir sıcaklık artışının bileşene ya da tesisin güvenliğine zarar verip vermeyeceği belirlenir.

 

Testo 880 termal görüntüleme cihazının kullanılabileceği uygulama tipleri:

 

1. Bina termografisi uygulamaları:

 

Bina iskeleti

Bina termografisinde, kızılötesi teknolojisi, ısıtma ve havalandırma sistemlerindeki enerji kayıplarının hızlı ve verimli analizi için idealdir. Çok yüksek sıcaklık çözünürlüğü (< 0.1 °C) sayesinde, testo 880 termal görüntüleme cihazı detaylı bir şekilde yalıtımdaki hataları, termal köprüleri ve binadaki hasarlı bölgeleri görüntüler.

Bina denetimlerinde, dış cephe veya çatı yalıtım kontrolü uygulamalarında kullanılır.

 

Zemin altı ısıtma sistemi

Zemin altı ısıtma ve boru sistemleri gibi ulaşılması zor tesisatlarda bile testo 880 ile kaçak olan bölgeler tespit edilebilir. Motorlu odaklama ve 5 yönlü kumanda kolu ile tek elle çalıştırılabilme özelliği sayesinde hasarın hızlı ve kesin olarak tespit edilmesini ve gerekli bakımın belirlenmesini sağlar.

 

Küf oluşumu

Kablosuz prob ile çalışan tek termal görüntüleme cihazı olan testo 880’in gösterdiği veriler yardımıyla, tehlikeli, alerjen küf oluşumu önlenebilir ve hatta bir evin köşelerinde ve oyuk bölümlerinde meydana gelebilecek küf kontaminasyon riski minimize edilir.

 

2. Endüstriyel termografi uygulamaları:

 

Elektrik tesisatının bakımı

Düşük, orta ve yüksek voltajlı sistemlerde, kızılötesi termografi ile ısınma seviyeleri değerlendirilebilir. Böylelikle, arızalı bileşenler ve bağlantılar erkenden tespit edilip gerekli önleyici faaliyetler başlatılabilir. Sonuç olarak, yangın tehlikesi riski minimize edilir ve üretim prosesinin durması engellenir. Sonuçların belgelenmesi, önleyici bakımlarda önemli bir rol oynar. testo 880 kontrol noktalarının planlanması için entegre ölçüm sahası yönetimi özelliği sunar. Kızılötesi görüntüye ek olarak, entegre dijital kamera ile ölçüm sahasının gerçek görüntüsü kaydedilebilir. Güçlü LEDler ile karanlık bölgeleri aydınlatır. Gerçek görüntünün kızılötesi görüntü ile eşleştirilmesi yazılım vasıtasıyla gerçekleştirilir. Rapor oluşturma özelliği olan PC yazılımı görüntü verilerini otomatik olarak birbirine bağlar ve hızlı, net ve kolay dökümantasyon sağlar.

 

Üretim prosesini izleme ve AR-GE

Proses izleme, ürün kalite güvencesi veya araştırma geliştirme alanlarında, daha fazla güvenlik ve kesin durum analizleri için termal görüntüleme cihazı kullanımı bir önkoşul haline gelmiştir. Yabancı maddelere ek olarak, üretim proseslerinde ısıtma komponentlerinin ısı dağılımındaki anomaliler de temassız olarak ve hızlıca tespit edilebilir. Elektrik tesisatının kontrolünde; örneğin devre kartlarında, 10 cm’lik minimum odak mesafesi aşırı ısınmış bileşenlerin doğru bir şekilde belirlenmesine yardımcı olur.

 

Mekanik tesisatın bakımı

Kızılötesi ölçümler endüstride önleyici bakım hizmetleri için çok amaçlı olarak kullanılabilir. Makinelerin güvenliğini ve düzgün bir şekilde çalışmasını garanti etmek için prosesle ilgili sistem parçalarında oluşabilecek hasarın önceden belirlenebilmesi çok önemlidir. Özellikle mekanik bileşenlerdeki ısı değişimi, sürtünmeden, hatalı ayarlamadan, parçalar arasındaki fazla boşluktan veya yetersiz yağlamadan kaynaklanan gerilmenin işareti olabilir. testo 880 yüksek sıcaklık çözünürlüğü ile tam bir teşhis yapılmasını sağlar.

 

Bu tip uygulamalarda ölçüm cihazı seçerken dikkat edilmesi gereken özellikler:

 

 1. Pil ömrü; testo 880 modellerinin tamamında, pil ömrü 5 saattir.
 2. Değiştirilebilir pil imkanı; testo 880 modellerinin tamamında pil, sahada kullanıcı tarafından değiştirilebilir.
 3. Hafıza kapasitesi; testo 880 modellerinde standart, 1GB kapasiteli karta kayıt yapılmaktadır. Hafızanın dolması durumunda, yedek SD kartınızı sahada değiştirebilir ve zaman kaybetmeksizin çekime devam edebilirsiniz.
 4. Raporlama özellikli yazılım; testo 880 modellerinin tamamında USB ara yüzlü yazılım standart paketin içinde mevcuttur. Raporlama yazılımı sayesinde;
  1. Termal görüntü üzerindeki her noktanın sıcaklık hesabı yapılabilir.
  2. Hesaplanan sıcaklık değerleri için yorum yazılabilir.
  3. Görüntü için değerlendirme ve problem sebeplerinin açıklanabildiği alanlar vardır.
  4. Görüntüdeki en yüksek ve en düşük sıcaklıklar belirtilir.
  5. Çekim anındaki ışık yansıtma katsayısı (ε) değiştirilebilir.
  6. Yansıyan sıcaklık düzeltmesi yapılabilir (bu düzeltme cihaz üzerinden de yapılabilmektedir)
  7. Görüntü paleti değiştirilebilir.
  8. Logo eklenebilir.
  9. Rapor pdf biçiminde kaydedilebilir.
  10. Termal görüntü kopyalanıp, herhangi bir MS Office programına yapıştırılabilir.
 5. Değiştirilebilir lens imkânı; testo 880-2 ve 880-3 modellerinde lens değişim imkânı vardır. Lens değişiminin iki önemli avantajı vardır:
  1. Farklı uygulamalar için çok uzak mesafeden net veya yakın mesafeden detaylı görüntüleme mümkün olur.
  2. Cihazın üzerindeki lensin zarar görmesi durumunda, cihazın servise gönderilmesi ve buna bağlı ek zaman ve maliyet kaybı ortadan kalkar.
 6. Gerçek görüntü çekimi; testo 880-3 modelinde gerçek görüntü çekimi için dijital fotoğraf makinesi vardır. Bu sayede, termal görüntü ve gerçek görüntü aynı anda çekilebilir ve raporlanabilir.
 7. Karanlık ve loş mekanlarda güvenlik ve gerçek görüntü çekiminin netliği için aydınlatma; testo 880-3 modelinde bu özellik mevcuttur.
 8. Küf oluşum riski taşıyan yerlerin belirlenmesi; testo 880-3 modelinde bu özellik opsiyoneldir. Bu özellik, çiğleşme sıcaklığı (td) ile yapılan ve cihazlarda standart olan tepkisel uygulamadan farklıdır. Bu uygulamada, duvar yüzeyindeki nem hesaplanır ve çiğleşme sıcaklığına göre yapılan karşılaştırmalı kontrolden farklı olarak, çiğleşme (yoğuşma, terleme) oluşmadan, kullanıcı önceden bilgilendirilir. Yalıtım sorunu veya yüzey altında patlayan bir boru gibi sorunlar, yüzeyde nem artışını tetiklemiş olabilir.
 


Get it on Google Play